Herkes Qualcomm’a karşı

0

ABD’de Qualcomm’a isyan eden şirketlerin sayısı hızla artıyor. Mobil işlemci devi Qualcomm’u baskıcı ve tekel bir piyasa kurmaya çalışmakla suçlayan Apple 2017 başında şirkete savaş bayrağı açarak konuyu mahkemeye götürmüşken, diğer şirketler de ona katılmaya başladı.

Google, Samsung, Intel, Facebook, Uber, Microsoft, Amazon ve Netflix şimdiden Apple’a desteğini açıklayan firmalar.

Qualcomm, müşterileriyle yaptığı sözleşmelerde ve fiyatlandırmada, rakip firmalardan ürün kullanımını dikkate alıyor ve örneğin eğer bir telefon üreticisi, cihazın bir bileşenini rakip bir firmadan temin ediyorsa, Qualcomm’dan satın alacağı diğer bileşenler için yüksek fiyat ödemek zorunda kalıyor.

Apple, bu politikaya itiraz ederek sene başında mahkemeye gitmişti. Apple’ın mahkeme hamlesi, Qualcomm’u tekelci durumuna sokarak ABD’de ve dünyada milyarlarca dolar ceza ödemek zorunda bırakabilecek. Qualcomm daha önce de Çin’de, tekelci uygulamalar geliştirdiği için milyar dolara ulaşan cezalara çarptırılmıştı.

Qualcomm ise Apple’ın iPad ve iPhone’larında kullandığı modemleri Qualcomm’a ait olan teknolojiyi çalarak geliştirdiğini savunuyor ve bu cihazların ABD’de satışının yasaklanmasını istiyor. İki firmanın savaşında şimdilik teknoloji dünyasının desteği Apple’dan yana görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>