Herkesin söyleyecekleri var

0

Amerikan kamuoyu, bir süreden beri sesini kamu otoritelerine duyurmak için yoğun çaba sarf ediyor. İnternet trafiğinin yoğunlaşmasına neden olan konu yine internet.

Amerikalı vatandaşlar, ülkelerinde Ağ Tarafsızlığı kurallarının belirlenmesi konusunda ulusal telekomünikasyon düzenleyici kuruluşu FCC’nin çalışmasına katılmak isteyince kuruluşun web sitesi kilitlendi. FCC, bunun üzerine Cuma gününe kadar tanıdığı süreyi 2 ay kadar daha uzattı.

İnternet Tarafsızlığı olarak da bilinen kavram, internet servis sağlayıcıları veya devletin internet üzerindeki verilere eşit davranması ilkesine dayanıyor. Bir başka ifadeyle, internet üzerindeki hiçbir verinin, kullanıcının, içeriğin, sitenin, uygulamanın, platformun özel olarak bir politikayla, kanunla, kuralla kontrol edilmemesi ilkesine dayanıyor. Dolayısıyla, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen internet ülkenin en sıcak konularından biri oluyor.

Amerikalıları, görüşlerini paylaşmada bu denli istekli olmaya iten nedenler arasında Federal Temyiz Mahkemesi‘nin bir süre önce almış olduğu, FCC’nin bu konuda herhangi bir yaptırım yetkisinin olmadığı yönündeki kararı etken gösteriliyor. Bu kararla örneğin bir servis sağlayıcının bir web sitesi lehine internet trafiğinde iltimas sağlamasının önü açılıyor.

Aralarında Google, Netflix ve Amazon‘un da olduğu bir grup internet şirketi, hafta başında FCC’ye başvurarak internetin açık bir ortam olarak korunması hususunda talepte bulunmuştu. Grubun ortaklaşa kaleme aldığı başvuruda internetin, genişbant servis sağlayıcılar tarafından kablo tv hizmetine dönüştürülmek istendiği eleştirisi yer almıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>