Techinside Google News
Techinside Google News

Hidrojen üretimi 1 trilyon dolarlık pazar haline gelecek

Goldman Sachs'a göre hidrojen, net sıfıra geçişte önemli bir role sahip, üretimi ise yılda 1 trilyon doların üzerinde bir pazara dönüşebilir.
- Advertisement -

Goldman Sachs’a göre hidrojen, net sıfıra geçişte önemli bir role sahip, üretimi ise yılda 1 trilyon doların üzerinde bir pazara dönüşebilir.

Goldman Sachs’ın EMEA bölgesi emtia sermayesi iş birimi lideri Michele DellaVigna verdiği demeçte:  “Net sıfıra gitmek istiyorsak, bunu sadece yenilenebilir enerjiyle yapamayız. Özellikle mevsimselliği ve kesintileri yönetmek için günümüzün doğal gaz rolünü üstlenen bir şeye ihtiyacımız var ve bu hidrojen” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından “çok yönlü bir enerji taşıyıcısı” olarak tanımlanan hidrojen, çeşitli şekillerde üretilebiliyor. Bir yöntem, suyu oksijen ve hidrojene ayıran bir elektrik akımı ile elektroliz kullanmayı içerir. Bu süreçte kullanılan elektrik, rüzgar veya güneş gibi yenilenebilir bir kaynaktan geliyorsa, yeşil veya yenilenebilir hidrojen olarak adlandırılıyor.

DellaVigna, “İster elektroliz ile isterse karbon yakalama ile yapalım, hidrojeni temiz bir şekilde üretmemiz gerekiyor. Bir gün küresel enerji piyasalarının en az yüzde 15’i olabilecek bir çözüme sahip olduğumuzu düşünüyorum” diyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir