Techinside Google News
Techinside Google News

Hidrojen yakıt hücreli bisikletler yeni ulaşım aracı olacak!

Hidrojen yakıt hücreli bisikletler, e-bisiklet konusuna önemli bir yenilik getiriyor. Bu bisikletler, standart elektrikli bisikletlere göre çok daha iyi.
- Advertisement -

Bugün satılan e-bisikletlerin çoğuna pil paketleri güç verirken, bazıları hidrojen yakıt hücrelerinin olanaklarını araştırıyor. İsviçreli teknoloji girişimi HydroRide Europe AG, yalnızca yakıt hücresiyle çalışan bisikletler sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcıların hidrojen depolarını hızlı bir şekilde doldurmalarına olanak tanıyan kompakt bir dolum istasyonu sağlayarak sürdürülebilir kentsel ulaşım için benzersiz bir çözüm sunuyor.

Hidrojen yakıt hücreli bisikletler: HydroRide Europe AG

Kaide destekli bisikletler hem işe gidip gelme hem de eğlence amaçlı kullanım için giderek daha popüler hale geliyor ve bu durum dünya çapındaki e-bisiklet pazarını 2030 yılına kadar yaklaşık 120 milyar dolara çıkaracak. Bu bisikletler kıdemli sürücülere yeni fırsatlar sunuyor ve sürüş için gereken çabayı azaltıyor. Lityum-iyon pillerin yeniden şarj edilmesi çok fazla kesinti gerektirdiğinden, piyasadaki bisikletlerin çoğu artık bunları kullanıyor.

HydroRide Europe AG, şehir bisikletleri için hızlı yeniden doldurma seçenekleri sunarak e-bisikletçileri hidrojen yakıt hücrelerine çekmeyi umuyor. Şirketin küçük hidrojen jeneratörü, yaklaşık beş ila altı saat içinde 200 mililitre arıtılmış sudan 20 gram hidrojen üretebiliyor. Dikkat çekici bir şekilde, bu yeniden doldurma istasyonu, şebeke gücüne ihtiyaç duymadan güneş enerjisi kullanarak şebekeden yeşil hidrojen üretebilir; yine de spesifik operasyonel ve verimlilik rakamları verilmemekte.

Üretilen hidrojen, 25 cm’lik (9,8 inç) şişe şeklindeki bir kapta 1 MPa’lık bir iç basınçta tutulur. Bu konteyner, 60 km’ye (37 mil) kadar menzil sağlamak için yerleşik 180 W’lık bir yakıt hücresine güç sağlar ve HydroRide’ın HYRYD bisikletlerinin şasisine sığar. Tükenmiş bir konteynerin yenisiyle değiştirilmesi yalnızca 3 ila 10 saniye sürer, dolayısıyla kesinti süresi minimum düzeyde olur.

HydroRide’ın ürün serisi bir spor modeli, alçak adımlı bir banliyö bisikleti ve 19,5 kg’lık (43 lb) küçük bir katlanır şehir bisikletinden oluşur. Her modelde güvenli durma için güvenilir disk frenleme ve 23 km/saat hıza kadar pedal yardımı için arka göbek motoru bulunuyor. HydroRide, filo operatörleri için Gogoro’nun pil değiştirme istasyonlarına benzer bir konteyner değiştirme istasyonu oluşturuyor; ancak belirli spesifikasyonlar açıklanmamış. Bu istasyonlarda sürücüler boş hidrojen kaplarını güneş enerjisiyle doldurulacak “şarjlı” kaplarla değiştirebiliyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir