Hillary Clinton da yapay zekaya karşı

0

ABD Başkanlık Seçimlerinde Trump’a karşı yarışan eski Dış İşleri Bakanı ve eski First Lady Hillary Clinton, yapay zekanın insanlık için önemli bir tehdit olabileceğine dair açıklama yaptı.

Herkes işsiz kalacak

“Yapay zeka bizim dostumuz değil,” ifadesini kullanan Clinton, yapay zekanın yaşadığımız dünyada ve yaşam biçimlerimizde dramatik ve çok hızlı değişimler yaratacağını, bunun da ağır sosyal travmalar yaratabileceğini hatırlattı.

Sürücüsüz araçların dünya çapında milyonlarca insanı işsiz bırakacağını ve büyük bir sosyal patlamaya neden olabileceğini vurgulayan Clinton, internet nesneleri sayesinde evimize, ofisimize, yatak odalarımıza kadar giren yapay zekanın konuştuğumuz, yazdığımız, yaptığımız her şeyi kaydettiğini ve bunun çok önemli mahremiyet problemleri doğuracağını da dile getirdi.

Başkanlık seçimi sırasında kendisine karşı da yapay zekalı botların sosyal medyada sayısız sahte haber yaydığını ve bu şekilde ABD’nin kaderinin değiştiğini hatırlatan Clinton, 2016’da henüz hükumette görevliyken, yapay zekanın nasıl regule edileceğine dair raporlar hazırladıklarının altını çizdi.

Öyle görünüyor ki, Elon Musk’la aynı çizgide duran Hillary Clinton da bundan sonra yapay zekanın kontrolsüz gelişimine karşı savaş veren cephede sık sık adından söz ettirecek. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>