Techinside Google News
Techinside Google News

Hilton ve MC Dean otellerine Wi-Fi cezası

Konuklarının kişisel Wi-Fi spot sinyallerini engelleyerek onları otelin ücretli kablosuz internetini satın almaya zorlayan Hilton ve Mc Dean oteller zincirine, ABD'de çok ağır ceza kesildi.
- Advertisement -

internet-wifi-camere-hotelİş yolculukları hepimizin hayatının bir parçası. Özellikle yurt dışı seyahatlerde, internet bağlantısının çok büyük sorun olduğunu da biliyoruz. Yüksek ücretler ödeyerek satın aldığımız bağlantımızı farklı cihazlara paylaştırmak için kullandığımız kişisel Wi-Fi spotlarımız sayesinde hayatımızın biraz daha kolaylaştığını kabul etmemiz lazım. Öyle değil mi, tek bir bağlantıyı hem telefonumuza, hem tabletimize, hem bilgisayarımıza paylaştırınca, her bir cihaz için ayrı ayrı bağlantı satın almaktan kurtuluyoruz. Üstelik artık akıllı telefonlarımız da güçlü bir router görevi görürken bazen beraber seyahat ettiğimiz iş arkadaşlarımıza, aile bireylerimize de internet sağlamak için kablosuz bağlantı noktası görevi görüyorlar.

Ancak bu pratik çözüm uzun zamandır kapitalizmin acımasız açlığı karşısında kullanılamaz hale dönüşmüştü. Seyahatler sırasında MC Dean, Hilton veya Marriott gibi büyük otel gruplarında konaklayanlar kadar, bazı küçük otellerin misafirleri de, kablosuz bağlantı noktalarının çalışmaz/bağlanılmaz hale dönüştüğünü görüyorlardı. Kablosuz bağlantı noktalarının sinyallerini engelleyerek onları pratik olarak kullanılmaz hale getiren bir teknolojiyle müşterilerini otelin fahiş fiyatlı kablosuz internet bağlantısını satın almaya zorlayan otellerin bu kurnazca çözümleri şimdi tüm dünyada tepki toplarken, ABD’de ağır para cezalarına dönüşüyor.

En son, Marriot oteller grubu FCC tarafından, müşterilerinin kişisel iletişim özgürlüğünü engellediği için, ağır para cezasına çarptırılmıştı. Şimdi MC Dean ve Hilton otelleri de ceza ödemeye mahkum edildi. MC Dean otellerinin, misafirlerinden 1000 doları geçen boyutlarda internet bağlantı ücretleri istediği tespit edilirken ödeyeceği ceza miktarı 800 bin doları buldu. Hilton ise 25 bin dolar cezaya çarptırıldı.

Bu rakamlar aslında, milyar dolar seviyesinde cirolar yapan dev otel zincirleri için büyük cezalar sayılmaz. Hatta 25 bin dolarlık ceza, Hilton otellerinde bir hafta konaklayan bir iş adamının ortalama ücretini ancak yakalıyor.

Ancak burada önemli olan yasaların bu “eşkıyalığa” artık resmen dur demiş olması. Bir düşünün, odanızda oturup çalışırken, diğer cihazınızla internete erişmeniz gerekiyor ve laptop’unuzun wi-fi spotunu açıyorsunuz ama kaldığınız otel o sinyalleri engelleyerek sizi daha fazla para ödemeye mecbur bırakmak için sinsice karşı sinyaller yayıyor.

Eğer misafir kaldığınız otellerde benzer uygulamalarla karşılaşırsanız, itiraz etmenizi ve bu haberleri göstererek, yaptıkları saygısızlık karşısına ağır ceza ödeyeceklerini hatırlatmanızı tavsiye ederim. Gerçi bu uygulamayı kişi bazında durdurmaları mümkün olmayabilir ama en azından acilen internet bağlantısına ihtiyaç duyduğunuz sırada size ücretsiz internetsiz bağlantısı temin edebilirler.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir