Hindistan Gmail’i yasaklıyor

0

Ülke yönetimlerinin teknolojik hizmetlerle arası her zaman iyi olmuyor. Bunun en yeni örneklerinden biri Uber’in çeşitli ülkelerde yasaklanmasıydı. Bu kez ise sıra Google’da.

Hindistan Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre kısa bir süre sonra başlayacak olan bir yasakla beraber, Hindistan’ın savunma güçleri Google’ın e-posta servisi Gmail’i kullanamayacak. Açıklamada Hindistan hükümetinden alınan emir doğrultusunda çok yakında Gmail uzantılı adresler nic.in domain adı ile değiştirilecek.

Gmail’in Hindistan askeri kuvvetlerinin kullanımından kalkacağı tarih ise 26 Ocak 2015 olarak açıklandı. Kısa bir süre önce Hindistan hükümeti, yüksek güvenlikli ve şifreli e-posta hizmetlerinin hükümet yetkililerince kullanılmasına onay vermişti.

Savunma güçlerinin Gmail’e veda edişinden sonra, tahmini olarak Mart 2015 tarihinde diğer devlet kurumlarında ve hükümet mecralarında da bu e-posta hizmeti yasaklı hale getirilecek. Bu önemli değişikliklerin sebebi ise son dönemde gerçekleşen siber suçlar ve yükselen hacking olayları olduğu tahmin ediliyor.

Uzmanlar bu yılın siber suçlar açısından sarsıcı geçeceğini söylerken, önümüzdeki 10 yıllık süreçte de rahatlama yaşamayacağımızı dile getiriyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>