Hindistan Google Street View’a izin vermedi

Dünyanın büyük şehirlerini sokak sokak 360 derece fotoğraflayarak haritalandıran Google Street View, Hindistan’da faaliyet izni alamadı.

Üzerine 360 derece çekim yapabilen kameralar yerleştirilmiş otomobillerle şehirlerin bütün sokaklarını dolaşarak çekim yapan ve bu fotoğrafları harita üzerine yerleştirerek şehir haritaları içinde sokak görünümü seviyesinde dolaşmayı mümkün kılan servise Hindistan’da izin verilmemesinin nedeni ise, güvenlik endişeleri.

Pakistan ile uzun yıllardır düşük yoğunluklu savaş halinde olan Hindistan, özellikle IŞİD gibi radikal İslam temelli örgütlerin çok güçlendiği bir dönemde, ülke içindeki saldırılardan çekiniyor. Öte yandan, Hindistan’ın kendi yazılım ve navigasyon şirketlerinin Google rekabeti altında ezilmemek için terör saldırılarını bahane göstererek Google’ın ülkeye girmesini engellemeye çalıştığı da düşünülüyor.

2008 yılında Mumbai’deki otele yapılan ve çok sayıda insanın öldüğü terörist saldırının da bölgenin fotoğraflı haritaları üzerinde planlandığı anlaşılmıştı. Öte yandan Google Hindistan İçişleri Bakanlığı’nın henüz kendilerine resmi bir yazı göndermediğini de vurguladı.

Street View başka ülkelerde de sorun oluşturabiliyor. Sadece güvenlik değil, mahremiyet şikayetleri de yer alıyor. 2010 yılında Almanya’da 250 bin kişi, Google otomobilleri tarafından çekilmiş fotoğraflarının internette yayınlandığını ve mahremiyetlerinin hasar gördüğü gerekçesiyle mahkemelere koşmuştu. Mahremiyet tartışmalarının çok yaygın olduğu Çek Cumhuriyeti’nde ise Google’ın servisi yasaklanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz