Hindistan, IBM’in çalışma merkezi haline geldi

0

Bir zamanlar ABD’nin güç sembolü olan IBM, ABD merkezli iş gücünü azaltıyor. Son verilere göre IBM’in Hindistan’da Amerika’dan daha fazla çalışanı bulunuyor.

New York Times’a göre IBM, şu anda toplam iş gücünün üçte biri kadarını Hindistan’da istihdam ediyor. Hindistan’da 130.000 IBM çalışanı olduğu, Amerika’da ise IBM’in çalışan sayısının toplamda 100.000’den az olduğu belirtiliyor.

2002’de ABD’de yaklaşık 160.000 kişiyi istihdam eden şirketteki bu sayı çeşitli işten çıkarmalar ile 2009’da 105.000’e düşürülmüştü. IBM, daha sonrasında ise çalışan sayısı hakkında istatistikler vermeyi bırakmıştı. 2012’de Computerworld’ün IBM’in Hindistan’daki iş gücünün muhtemelen ABD’yi aştığı söylenmişti. Bugün ise bu tahminin gerçek olduğu öğrenildi. Aslında üç nedenden ötürü bu değişim pek de şaşırtıcı değil.

Hindistan, Amerikalı programcılara göre çok daha düşük ücretle çalışmak isteyen, İngilizce konuşan bir bilgisayar bilimi mezunları yetiştiriyor.

ABD Hindistan’dan ve diğer ülkelerden gelen göçü kısıtlıyor. Bu yüzden çok sayıda kişi geçici H-1B vizesi kapsamında çalışıyorlar.

Hindistan’da Başbakan Narendra Modi, Dijital Hindistan projesi kapsamında kendi teknoloji endüstrisini kurmaya çalışıyor. Bu, ülkenin en iyi teknologlarını Hindistan’da çalışmaya veya Hindistan’a dönmeye teşvik ediyor. Dolayısıyla Hindistan yazılımcılar ve teknoloji odaklı birçok şirket için avantajlar sağlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>