Hindistan artık ikinci büyük telefon pazarı

0

Son çeyrekte 40 milyon akıllı telefonun satıldığı Hindistan, artık Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük akıllı telefon pazarı konumuna yükseldi. ABD ise üçüncülüğe düştü.

Teknoloji alanında analizler yapan araştırma şirketi Canalys’in raporuna göre ülkede akıllı telefon pazarı, bir yıl öncesine göre %23 oranında yükselmiş bulunuyor.  Pazarın yaklaşık yarısını ise Samsung ve Xiaomi elinde tutuyor. 

Xiaomi son çeyrekte ülkede 9.2 milyon adet telefon satarken, Samsung da 9.4 milyon adet akıllı telefon sattı. Öte yandan satılan telefonların, yüksek fiyatlı üst level modeller değil, daha düşük fiyatlı düşük seviye akıllı telefonlar olduğu dikkat çekiyor.

Apple’ın fiyatları çok yüksek

Ülkedeki telefon pazarındaki beş büyük oyuncu ise Samsung, Xiaomi, Vivo, Oppo ve Lenovo olarak sıralanıyor. Bu beş marka pazarın toplam %75’ine sahip bulunuyor. Pazarın kalanı ise no-name markaların çok ucuz fiyat etiketli telefonları ile karşılanıyor. Fiyat konusunda rakiplerine oranla çok yüksek kalan Apple’ın ise pazar payı çok küçük kalıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>