Hindistan internet pazarından çıkan ders

0

Hindistan 1,2 milyarı geçen nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi. Her ne kadar nüfusa göre internet kullanıcısı oranı yaklaşık yüzde 19 olsa da yıllık yüzde 14 büyüme rakamı ile pek çok ülkenin önünde. Şu anda Hindistan’da 250 milyondan fazla insan internete bağlanıyor. Bu rakam bile kendi başına dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 8,33’lük kısmını oluşturuyor. Bu yüzden Hindistan’ın internet ekosistemi küresel bir önem taşıyor.

Yapılan araştırmalara göre Hintli web kullanıcılarının yüzde 86’sı vakitlerinin önemli bir kısmını sosyal medya platformlarında geçiriyor ve günlük ortalama 217 dakikalarını bu ortamlarda kullanıyor. Facebook’un şu anda yaygın sosyal ağlar arasında zirvede bulunuyor.

Hindistan’da Facebook’a, Ocak 2014’den bu yana 16 milyon yeni kullanıcı kaydolmuş. Kabaca her saniye yeni bir kullanıcı kazandı diyebiliriz. Üstelik Facebook sadece sosyal ağ olmakla sınırlı kalmıyor, aynı zamanda yerel işletmelerin ürünlerini yaymada da en çok tercih edilen yol oluyor.

Öte yandan geçen yılın ilk çeyreğine nazaran kullanıcı sayısı artan Facebook’un ziyaretçi sayısında yüzde 2,7’lik bir düşüş gözlemleniyor. Buna karşın Twitter, WordPress, Yahoo ziyaretçi sayısını arttırmayı başarmış durumda.

facebook-linkedin-twitter-visitors-india-social-media

Hindistan henüz diğer internet kullanılan ülkelere göre mobil uygulamalarda büyük bir popülerlik kazanmış sayılmıyor ancak uzmanlar umut verici bir pazar olduğunu düşünüyor. WhatsApp, Viber gibi uygulamaların kullanıcı sayısı hızla artıyor. Öte yandan Google tarafından başlatılan Android One programının Hindistan gibi ülkelerdeki mobil cihaz kullanımını hızlandıracağı düşünülüyor.

Hindistan’daki yüksek internet kullanıcı sayısı, hızlı büyüme gibi rakamlara rağmen bir problem var. Ülkenin internet altyapısı oldukça yetersiz. Akamai tarafından 2014’ün ilk çeyreğinde yayınlanan internet durum raporuna göre, Hindistan Asya Pasifik bölgesindeki tüm ülkeler arasında en yavaş ortalama internet hızına sahip. Hindistan ortalama internet hızı 1.7 Mbps olarak tespit edilmiş. Şu anda Hindistan, ortalama geniş bant hızı sıralamasında dünyada 117. durumunda. Bu olumsuz durum, Hindistan’ın, Facebook’ta küresel olarak ikinci büyük pazarı olmasına rağmen, sosyal medyayı etkiliyor ve Hindistan’da sosyal medyanın ortalama büyüme oranı sadece yüzde 8 ile sınırlı kalıyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere bir ülkenin ortalama bant genişliği, sadece sosyal medyayı bu derece etkileyebiliyorsa, e-ticareti ve diğer web servisleri daha da çok etkileyecektir. Neyse ki Hindistan’a kıyasla ülkemizde orta derecede kabul edilen bir internet hızı mevcut. Ancak gelişmiş ülkelere nazaran bu hız hâlâ istenen seviyelerde değil.

Murat Akpınar

Murat Akpınar 1971 yılında İstanbul'da doğdu. AÖF Sosyal Bilimler'den 2000 yılında mezun oldu. 1994 yılından itibaren bilişim sektöründe çalışmaya başladı. 1997-2001 arası BYTE Bilgisayar dergisinde editörlük yaptı. 2000-2003 ve 2007-2009 yılları arası Sentim'de çalıştı. Daha sonra 2009-2011 yılları arasında profesyonel BT yöneticiliği yapan Akpınar, 2011'den bu yana profesyonel iş hayatını freelance proje yöneticisi olarak sürdürmektedir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>