Hindistan kripto para birimlerini vergilendiriyor

0

Hindistan kripto para

Hindistan kripto para birimlerini vergilendireceğini açıkladı. Vergi diliminin ise yüzde 30 olacağı belirtiliyor.

Hindistan kripto para birimlerine vergi getiriyor

Hindistan Maliye bakanı Nirmala Sitharaman federal bütçeyi sunarken, Hindistan’ın kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklardan elde edilen gelire yüzde 30 oranında vergi uygulayacağını söyledi.

Sitharaman, Hindistan’ın en yüksek vergi bandında kripto para birimlerinden ve takas edilemez tokenlerden (NFT’ler) elde edilen kazançları yerleştirmenin yanı sıra, satışlarından kaynaklanan kayıpların diğer gelirlerle dengelenemediğini ve dijital varlıklara ticaret ve yatırım için başka bir caydırıcılık sağladığını söyledi. Endüstri tahminleri, Hindistan’da toplam kripto varlıkları 5.37 milyar dolar olan 15 milyon ila 20 milyon kripto yatırımcısı olduğunu gösteriyor. Hindistan’da kripto pazarının büyüklüğü hakkında resmi bir veri mevcut değil.

Bir kripto para borsası olan ZebPay’in CEO’su Avinash Shekhar, “Sanal dijital varlıklardan elde edilen gelir üzerindeki yüzde otuz vergi, yüksek olsa da, kriptoyu meşrulaştırdığı ve kripto ve NFT’lerin daha fazla kabulüne yönelik iyimser bir duyguya işaret ettiği için olumlu bir adım” dedi.

Vergi danışmanları, bireylerin kripto karlarının %30’undan fazlasını vergi ve diğer masraflar olarak ödeyebileceklerini düşünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>