Techinside Google News
Techinside Google News

Hindistan, kripto para borsalarını yasaklıyor!

Finansal işlemleri inceleyen bir Hindistan devlet kurumu olan Mali İstihbarat Birimi, Perşembe günü Binance, Kraken, Kucoin ve Mexc dahil olmak üzere dokuz küresel kripto borsasının, yerel kara para aklamayı önleme kanununa uymadan ülkede "yasadışı" şekilde faaliyet gösterdiğini söyledi. Bilişim Bakanlığı web sitelerini engelleyecek.

Mali İstihbarat Birimi, dokuz firmanın tamamına göstermelik sebep bildirimleri yayınladığını söylediHükümet kurumu, küresel kripto borsalarının Hindistan’ın kara para aklamayı önleme kurallarına uyması gerektiğini ve sırf ülkede fiziksel varlıkları olmadığı için yönergelerden kaçamayacaklarını söyledi.

Ancak, Hintli kullanıcıların önemli bir kısmına hizmet veren birçok offshore kuruluş kayıt olmuyordu ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) çerçevesi kapsamına girmiyordu.” dedi.

- Advertisement -

Kripto para birimleri, bu yılın Mart ayında Hindistan’da kara para aklamayı önleme / terörizmin finansmanıyla mücadele çerçevesinin kapsamına getirildi. Mali İstihbarat Birimi’ne toplam 31 kripto firmasının kaydolduğu belirtildi.

Pek çok Hintli tüccar, vergiden kaçınmak için son çeyreklerde küresel kripto para platformlarına geçti. Hindistan, geçen yıl sanal para birimlerini vergilendirmeye başladı; kazançlardan %30 vergi ve her kripto işleminden %1 kesinti uyguladı.

a16z destekli CoinSwitch Kuber, B Capital destekli CoinDCX ve eski Binance ortağı WazirX dahil olmak üzere Hindistan merkezli kripto borsaları, yeni kullanıcıları kabul etmeden önce sıkı müşterinizi tanıyın doğrulamaları gerektirmeye devam ederken, aynı durum birçok küresel platform için geçerli değil.  

Arbitrum (ARB), BtcTurk PRO’da

Hindistan yasalarını ihlal ettiği tespit edilen diğer borsalar ise Huobi, Gate.io, Bittrex, Bitstamp ve Bitfinex. (Coinbase birkaç ay önce Hindistan’daki tüketicilerin kaydını durdurdu.)

CoinDCX‘in kurucu ortağı ve CEO’su Sumit Gupta bir açıklamada “Hint kripto borsalarının çoğu Mali İstihbarat Birimi’ne kayıtlı kuruluşlardır ve Kara Para Aklamayı Önleme Yasasına uymaktadır. Mali İstihbarat Birimi IND’nin offshore Sanal Dijital Varlıklar Hizmet Sağlayıcılarına (VDA SP’ler) yönelik son direktifi, risklerin azaltılmasına ve güvenli bir VDA ekosistemi oluşturulmasına yardımcı olacaktır.” dedi.

Binance kurucusu Changpeng “CZ” Zhao geçen yıl firmanın Hindistan’da genişleme konusunda istekli olmadığını çünkü Güney Asya pazarının kripto dostu bir ortam yaratmadığını söylemişti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir