Hindistan’da iPhone üretimi yapan fabrikada isyan çıktı

0

iPhone üretimi yapan fabrika

Hindistan’da iPhone üretimi yapan fabrikada, işçiler isyan çıkardı. İşçiler ödemelerini alamadıkları ve düşük ücretle çalıştırdıkları için ayaklanma başlattı.

iPhone üretimi yapan fabrikada isyan

Dev markalar, zor çalışma şartları ve düşük ücret politikalarıyla gündeme gelebiliyor. Özellikle de ABD’de Amazon, bu konuda adını hayli sık duyduğumuz markalar arasında yer alıyor.

Ancak bu kez, Hindistan’da iPhone üretimi yapan bir fabrikada olay meydana geldi. Fabrikada çalışan işçiler, bir süredir maaşlarını alamadıklarını ve düşük ücretleri nedeniyle ayaklanma başlattı. 2 bin işçinin yer aldığı isyanda, fabrika ateşe verildi. Hatta fabrikanın camları kırıldı ve otomobiller de ters çevrildi.

Güvenlik güçleri olaya müdahalede bulundu ve olaylara karıştığı tespit edilen 80 kişi gözaltına alındı. The Times of India, fabrikada izlenen ücret politikasıyla ilgili bilgiler paylaştı. Habere göre, fabrikada işe başlayan yeni mühendis 21 bin rupi maaşlar işe alınırken, ücreti sırasıyla 16 bin rupiye, daha sonra ise 12 bin ruipi’ye düşürülmüş. Fabrikadaki birçok işçinin günlük ücretinin ise 500 rupi yani yaklaşık 7 dolar olduğu belirtiliyor. Yani fabrikada ücretlerin zaman içinde düşürülmesi de ana problemlerden biri olarak gösteriliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>