Hiroşima sanal gerçeklik ile canlandırıldı

0

Hiroşima sanal gerçeklik

73. yıl dönümünde Hiroşima sanal gerçeklik ile yeniden canlandırıldı. Hiroşima felaketi, 5 dakikalık sanal gerçeklik deneyimi ile aktarıldı.

Hiroşima sanal gerçeklik ile anıldı

6 Ağustos 1945 tarihli Hiroşima felaketinde, atom bombası ile saldırı sonucu yaklaşık 140 bin hayatını kaybetmişti. Bu felaketin 73. Yıl dönümünde, sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak yeni bir anma yapıldı. Hayatta kalan kişiler ile yapılan röportaj sonucu, 5 dakikalık bir sanal gerçeklik deneyimi oluşturuldu. Sanal gerçeklik deneyiminde, özellikle ortaya çıkan görüntü ve seslere odaklanıldığı biliniyor.

Sanal gerçeklik deneyimi ile bir nevi o acı felaketin anılmasının yanı sıra, hangi derslerin çıkarılması gerektiğine yönelik bir farkındalık hedeflendi.

Bu deneyime katılanlar, genel olarak sanal gerçeklik teknolojisinin o anı neredeyse tam anlamıyla yaşattığını belirttiler. Ayrıca bu sanal gerçeklik videosunun hazırlamasında öğrencilerin çalışmış olması da Japonya’nın eğitim ve teknolojiye önem vererek zor günlerden kurtulduğunu gösteriyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>