Techinside Google News
Techinside Google News

Hırsızlık için kapıdan değil, ekrandan giriyorlar!

ESET ve TEB işbirliğiyle yurt çapında düzenlenen Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları’nın son durağı Samsun oldu.
- Advertisement -

GulsahCavusovali_IsaAltun_AlevAkkoyunluDünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET ve ‘teknolojiyi hizmete dönüştüren öncü banka‘anlayışıyla geliştirdiği yenilikçi fikirlerle dijital bankacılık sektörüne değer katmaya devam eden Türk Ekonomi Bankası‘nın (TEB) düzenlediği ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları’nın Samsun ayağı Samsun Serra Otel’inde yapıldı. Dijital dünyadaki güvenlik riskleri ve çözümleri konusunda kurumları ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan toplantıya Samsun’dan pek çok kurumun temsilcisi ve IT yöneticileri katıldı.

 Ekran yoluyla suç işliyorlar
Toplantıda konuşan Suç Bilimleri Uzmanı İsa Altun, Türklerin internete çok hızlı giriş yaptığını ve kullanıcıların yeterince bilgilenmeden internetin sunduğu bilgi okyanusunda yüzmeye çalıştığını söyledi. “Hem bireyleri hem de kurumları istismar etmeye odaklanan pek çok siber suçlu var“ diyen Altun, “Bunlar suçlarını, bulundukları yerden masalarından kalkmadan, olay mahalline kapıdan değil ekrandan girerek gerçekleştiriyorlar. Maalesef bu yöndeki eğilim giderek artıyor. Klasik suçların modası geçiyor. Ekran başında gerçekleştirilen nitelikli siber dolandırıcılık, suçlulara daha kolay geliyor. Bu durumdan ancak teknoloji desteğiyle bilgisayarın bağışıklık sistemi güçlendirilerek ve tehlikeler konusunda bilinçlenerek korunmak mümkün“ dedi.

Teknoloji koruyor, merak bulaştırıyor
Toplantıda konuşan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, son bir yıldır ‘Phishing‘ yani oltalama saldırılarında olağanüstü artış olduğunu söyledi. Akkoyunlu, “Güvenlik yazılımlarını ve teknolojiyi aşmakta zorlanan hackerler, bilgisayar kullanıcılarını oltalarına düşürerek kandırmaya çalışıyor. Son dönemde bu konuda en çok karşılaştığımız zararlı program, fidye yazılımı Cryptolocker oldu. Siber suçlular, bu zararlı yazılımı içeren sahte e-fatura ve mesajları, kullanıcılarda merak uyandıracak ve gelen maili doğruluğunu sorgulamadan açılmalarını sağlayacak şekilde tasarlıyorlar. Kargo beklemiyorsunuz ama kargo bilgisi veya adres değişikliği isteği geliyor ya da sizin adınızla oldukça yüksek meblağlı bir GSM faturası karşınıza çıkıyor. Maildeki eklentiyi tıkladığınız anda virüs, bilgisayarınıza bulaşıyor. ESET dahil çoğu antivirüs yazılımı Cryptolocker’i tespit ederek kullanıcıları uyarıyor ve zararlı yazılımın çalışmasına izin vermiyor. Ancak yine de bazı kullanıcılar, dosyayı açtırmayan antivirüs uygulamasını devre dışı bırakmaya ve dosyaya ısrarla ulaşmaya çalışıyor. Lütfen bunu yapmayın. Bu e-postanın içeriği tuhaf olsada çok önemli görünüyorsa, mailde verilen ekli dosyayı açmak yerine ilgili kurumun web sayfasına ya da çağrı merkezine başvurarak bilgi alın. Bu yapılabilecek en doğru şey“ diye konuştu.

Mobil bankacılığı çok sevdik
TEB İnternet ve Mobil Bankacılık Yöneticisi Gülşah Çavuşovalı ise Türklerin dijital ve mobil hayata hızla entegre olduğunu söyledi. Çavuşovalı, “Online bankacılık gelişiyor ancak özellikle mobil bankacılığa güçlü bir yönelim var. Türkiye’de mobil bankacılık müşterisi, 2014 yılında bir önceki yıla göre iki kat artarak 6 milyon 711 bin kişiye ulaştı. Öte yandan mobil bankacılık uygulamamız CEPTETEB’i kullanan müşterilerimizin %55’i, sadece bu kanalı kullanarak bankacılık işlemlerini diledikleri zaman diledikleri yerden gerçekleştiriyor“ dedi. Müşterilerinin beklentilerine cevap vermek için şirketlerin de dijitalleşmesi ve mobil teknolojileri kullanması gerektiğini vurgulayan Çavuşovalı, dijitalleşme ile oluşabilecek güvenlik risklerinden korunmanın mümkün olduğunu söyledi.

10 ilde bilgilendirme toplantıları
ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları, İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa, Konya ve Samsun’da gerçekleştirildi. Toplantılar 2015 yılı boyunca Denizli, Kayseri, Gaziantep ve Adana’da da yapılacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir