H&M çalışan izleme sistemi nedeniyle ceza aldı

0

H&M çalışan izleme

H&M çalışan izleme nedeniyle rekor miktarda bir ceza aldı. H&M’in izleme sisteminin yasadışı olması, markayı bir hayli zor durumda bıraktı.

H&M çalışan izleme sistemi nasıl çalışıyordu?

Dünyanın en büyük hazır giyim markalarından biri olan H&M, çalışanlarını izleme konusunda detaylı bir strateji izliyordu. H&M özellikle Almanya’da Nürnberg bölgesindeki çalışanları için detaylı bilgiler toplamaktaydı.

H&M’in 2019 yılı Ekim ayında konfigürasyondan kaynaklı bir hata nedeniyle topladığı tüm bilgiler açığa çıkmıştı. H&M’in çalışanlardan topladığı veriler arasında aile durumlarından dini inançlara kadar birçok kişisel veri bulunmaktaydı. Yapılan incleemelerde yasa dışı bir şekilde toplanan bu verilerin çalışan mahremiyetine zarar verdiği tespit edildi. H&M’e toplamda 35 milyon euroluk rekor miktarda bir ceza verildi.

H&M’in aldığı bu cezanın, Almanya’da kişisel verilerin gizliliği konusunda verilen en büyük ceza olduğu belirtiliyor. Avrupa’da ise rekor, Fransa’nın Google’a kestiği 50 milyon Euro tutarındaki ceza.

H&M bölgedeki tüm çalışanlarından özür dileyerek bu konudaki hatalı tutumunu kabul etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>