Techinside Google News
Techinside Google News

Hobi uçaklar kamikaze saldırıları için kullanılıyor!

Ukrayna’da hobi uçakları kamikaze saldırıları için kullanılıyor. Rusya ve Ukrayna savaşı hobi uçakları ile yeni bir boyut kazanıyor.

Ukrayna’nın hobi uçakları Rusya’ya kamikaze saldırılarında kullanılıyor. Ukrayna yakın zamanda dönüştürülmüş Aeroprakt A-22 hafif uçağını kullanarak bir Rus insansız hava aracı fabrikasına çarpıcı bir saldırı gerçekleştirdi. Ukrayna’da yerel olarak üretilen bu ultra hafif hobi uçakları, seyir füzeleri gibi geleneksel uzun menzilli mühimmatlara uygun maliyetli bir alternatif sunuyor.

Hobi uçakları kamikaze saldırları odağında

Saldırı, Rusya’nın savaş çabaları için İran tasarımı insansız hava araçlarının üretildiği, Ukrayna sınırına 600 mil ve Moskova’ya 550 mil uzaklıkta bulunan Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi sanayi kampüsünü hedef aldı.

- Advertisement -

Aeroprakt A-22 “Foxbat”, Yuri Yakovlev tarafından tasarlanan, fabrikada üretilmiş bir uçak veya kit olarak sunulan, yüksek kanatlı bir hobi uçağı. Fiyatı 90.000 dolar civarında olan uygun fiyatı, onu seyir füzeleri gibi geleneksel uzun menzilli silahlardan çok daha ucuz kılıyor. Neptune ve Storm Shadow füzelerini aşan yaklaşık 600 millik menzili ile A-22, düşük maliyetli, özel uçan bombalar için ideal bir aday olduğunu kanıtlıyor. Ukrayna kuvvetleri muhtemelen insanlı kontrolleri robotik kontrollerle değiştirerek uçağı modifiye etti ve saldırı için onlara patlayıcı yükledi.

Saldırı fabrikada hasara neden oldu ve özellikle ana üretim atölyelerinden 580 metre uzakta bulunan işçi konaklama bloklarını etkiledi. Herhangi bir ölüm bildirilmemesine rağmen, ikisi çocuk olmak üzere 14 işçi yaralandı. Yurtların atölyelere uzaklığı, bunların birincil hedef olup olmadığı konusunda soruları gündeme getirdiğinden amaçlanan hedef belirsizliğini koruyor.

Uzmanlar, A-22 tabanlı dronların ölçeklenebilirliği ve kullanılabilirliği nedeniyle gelecekte bu tür saldırıların daha fazla olacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, uçağın maksimum 200 km/saat’e ulaşan yavaş hızı (bu, bir Storm Shadow füzesinin ulaşabileceği 966 km/saat hızdan çok daha düşük), her ne kadar bu savunmalar zayıf bir şekilde yayılmış olsa da, Rus hava savunmalarına karşı bir güvenlik açığı oluşturmakta. Rusya’nın geniş iç kesimlerinde Ukrayna insansız hava araçlarının nispeten özgürce çalışabilmesi için geniş alan sağlıyor.

Ukrayna’nın dönüştürülmüş Aeroprakt A-22 hafif uçağından faydalanması, uzak hedeflere saldırı düzenlemek için uygun maliyetli ve potansiyel olarak ölçeklenebilir bir yöntem ortaya koyuyor. Uçağın sınırlamalarına rağmen, karşılanabilirliği ve bulunabilirliği, geleneksel savunma stratejileri için önemli bir zorluk teşkil ediyor ve modern çağda asimetrik savaşın gelişen doğasını vurguluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir