Hollanda’da Smombie’ler için özel trafik ışıkları

0

2014 yılında ABD’de yapılan bir araştırmada ülkedeki trafik kazalarının %26’sının, telefon kullanımı nedeniyle oluştuğu ortaya çıkmıştı.

Kamu yöneticileri, telefon kullanımının yarattığı dikkat dağınıklığı nedeniyle yaşanabilecek kazaları engellemek için, zekice çözümler üretmek zorunda kalıyorlar. 

Zombi değil Smombie

Uluslararası terminolojide, telefonda mesajlaşarak yürüyen insanlara zombi (zombie) kavramından yola çıkarak, “smombie” (smart phone zombie ) ismi veriliyor.

ABD’de, kalabalık caddelerde bir yandan yürürken kimseye çarpmadan telefonla yazışmak isteyenler, özel görevliler tutarak, onların arkasından ilerliyorlar. Güney Kore gibi ülkelerde, bazı kaldırımlarda, aynı bisiklet yolu gibi, mesajlaşma yolu yer alıyor. Gidiş ve geliş olarak iki ayrı kulvara ayrılan bu yollarda smombie’ler önlerindeki insanlara veya engellere çarpmadan yürüme imkanı bulabiliyorlar.

Şimdi, benzer bir çözüm Hollanda’da ortaya çıktı. Hollanda da bir belediye, elinden telefonu düşürmeyen ve bu sırada dikkatini toplayamayan insanlar için trafik ışıklarını, kaldırımlara, ayak seviyesine yerleştirmeye başladı. Böylece karşıdan karşıya geçmek için ışıkların önünde duran telefon bağımlıları, dikkat dağınıklığı ile aniden yola fırlama riskinden kurtuluyorlar. Kaldırım üzerindeki ışığın rengine göre, başını yukarı kaldırıp ışığa bakmadan, karşıya geçebiliyorlar.

Daha önce de Almanya da bir kasabanın, smombie’ler için kaldırımlara trafik ışığı yerleştirdiği biliniyordu.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>