Hollanda’da Apple ödeme seçeneklerini artırıyor

0

Apple ödeme seçenekleri

Hollanda’da Apple ödeme seçeneklerini yürürlüğe giren karara uygun şekilde artırıyor. Apple’ın tekelci bir tutum sergilememesi isteniyor.

Hollanda’da Apple ödeme seçenekleri sunacak

Apple yaptığı açıklamada Hollanda’daki flört uygulamaları geliştiricilerinin, ülkenin piyasa düzenleyicisinin 15 Ocak’a kadar kullanıcılarına Apple dışı ödeme seçenekleri sunmalarına izin vereceğini veya para cezasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Ülkenin Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu 24 Aralık’ta yayınlanan bir kararda, Apple’ın Tinder sahibi Match Group Inc dahil olmak üzere flört uygulaması geliştiricilerinin yalnızca Apple’ın uygulama içi ödeme sistemini kullanmasını zorunlu kılarak pazardaki konumunu kötüye kullandığını tespit etti.

Apple’ın geliştiricilerin sistemini kullanmasını ve dijital ürün satın alımlarında yüzde 15-30 komisyon ödemesini zorunlu kılması, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler ve kanun koyucular tarafından inceleme altına alındı. Ancak Hollanda kararı yalnızca Hollanda’da ve yalnızca flört uygulamaları için geçerli.

Apple, karara uyacağını ve “kullanıcılar için ek ödeme işleme seçenekleri sağlayan Hollanda App Store’daki flört uygulamaları için özel olarak geçerli olan iki isteğe bağlı yeni yetki” sunacağını söyledi. Bununla birlikte, geliştiricilerin Apple dışı araçları kullanmalarının gerekmediğini kaydetti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>