Hololens’in detayları ortaya çıkıyor

0

hololens

Microsoft’un arttırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens, teknoloji dünyasındaki en çok merak edilen ürünlerden biri. Arttırılmış gerçeklik kavramını günlük hayata etkin olarak adapte edebilecek potansiyele sahip olan gözlük hem teknolojisi hem de yarattığı potansiyel ile büyük ilgi çekiyor.

Ancak ne var ki Microsoft gözlüğün laboratuvardan dışarı çıkmıyor ve onu basın mensuplarına denetmek konusunda da son derece ketum davranıyor. Dolayısıyla cihaz hakkında detaylı bilgi edinmek mümkün olmuyor ve hakkında bildiğimiz çoğu veri Microsoft’un lansmanlar sırasında basına yaptığı açıklamalardan oluşuyor.

Hololens hakkında en çok merak edilen konulardan bazıları, cihazın başka hangi cihazlarla uyumlu olacağı, evde veya işte kullanımı sırasında diğer kullanıcılarla nasıl etkileşim kuracağı gibi detaylardan oluşuyor.

Wi-fi ve Bluetooth

Microsoft şimdi, İsrail’de yapılan lansman sırasında bu merak edilen sorulara cevap verdi. Buna göre, Hololens’in etkileşim kurabileceği cihazların sayısı çok fazla. Microsoft’a göre Wi-fi veya Bluetooth üzerinden bağlantı kurabilen tüm cihazlar Hololens ile iletişim kurabilecek, etkileşime girebilecek. Hololens ayrıca evrensel Windows 10 uygulamalarını da çalıştırabilecek. Böylece, daha piyasaya çıkar çıkmaz çok geniş bir uygulama desteğine sahip olacağı anlaşılıyor.

Ayrıca Hololens gözlüğü kullananlar aynı odada veya farklı mekanlarda internet üzerinden birbiriyle bağlantı kurabilecekler, gözlüğü senkronize olarak kullanabilecekler.Bu sayede, aynı videoyu/filmi izleyebilecekler veya aynı oyunu oynayabilecekler ya da birbirleriyle telefon görüşmesi yapar gibi iletişim kurabilecekler.

Cihazın pil durumu da beklentilerin üzerinde performansa sahip olacak gibi görünüyor. Normal kullanımda 5,5 saat pil ömrüne sahip olacak cihazın yüksek performanstaki pil ömrü 2,5 saat kadar olacak. Elbette gözlüğü şarja takılı olarak kullanmak da mümkün olacak.

Gözlüğün geliştirici sürümünün piyasaya çıkış tarihi ise kesin değil ama 2016’nın ikinci çeyreğinde geliştiricilerin artık Hololens’lerine erişebilecekleri bekleniyor. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’nın daha önce yaptığı açıklamalarda ise, gözlüğün ticari olarak son kullanıcılara ulaşma tarihi olarak 2020 işaret edilmişti. Yani yaklaşık 4 yıllık bir uygulama geliştirme süreci yaşanacak gibi görünüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>