Honda 5G ve edge computing kullanmak istiyor

0

Honda 5G

Verizon ve Honda, sürüşü daha güvenli hale getirmek için 5G ve edge computing kullanmak istiyor. Bu sayede bağlantılı araçların daha güvenli hale gelmesi hedefleniyor.

Honda 5G ve edge computing testlerine başladı

Honda ve Verizon, 5G ve edge computing’in günümüzün bağlantılı araçları ve geleceğin otonom araçları için güvenliği nasıl iyileştirebileceğini araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde ortaklığını duyuran iki şirket, bağlantılı ve otonom araçlar için bir test yatağı olan Michigan Üniversitesi Mcity’de farklı güvenlik senaryoları uyguluyor.

Bu testlerde 5G bağlantısının edge computing ile birleştiğinde arabalar, yayalar ve altyapı arasında daha hızlı iletişime nasıl izin verebileceği inceleniyor. Daha hızlı iletişim ile araçların çarpışma ve diğer tehlikelerden kaçınmasını, daha güvenli rotaların oluşturulması hedefleniyor. Honda bu yeni teknolojiyi bir özellik olarak uygulamayı düşünmüyor. Verizon’un üst düzey teknoloji geliştirme yöneticisi ve projedeki liderlerden biri olan Brian Peebles, bu yıl en az dört şehirde halka açık yollarda 5G özellikli araçları test etme planları olduğunu söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>