Honda plug-in hibrit üretimini durduruyor

0

Honda plug-in hibrit

Honda plug-in hibrit model aracı Clarity için üretimi durdurma kararı aldı. Hidrojen yakıtının çevre dostu olmaması, kararda etkili oldu.

Honda plug-in hibrit model üretmeyecek

Honda, geçen yıl Clarity EV’yi bitirdikten sonra hidrojen yakıt hücreli ve plug-in hibrit Clarity modellerinin üretimini bu yaz sonlandırıyor. Kararın, talebin az olması ve Honda’nın yeni elektrifikasyona odaklanması nedeniyle alındığı bildiriliyor.

Clarity yakıt hücreli araç, ABD’de 71.200 dolarlık yüksek bir fiyat etiketi ile satılıyordu. ABD’de ve birçok ülkede hidrojen yakıt ikmali altyapısı eksikliği, bu kararın alınmasında önemli bir rol oynadı.

Honda şu anda ABD’de hiç elektrikli model üretmiyor. Honda daha önce 2024 için bir elektrikli otomobil çıkaracağını ve 2040 yılına kadar sadece sıfır emisyonlu elektrikli araçları satmayı planladığını açıklamıştı.

Ayrıca hidrojenin çevre dostu olmaması da bu kararda etkili oldu. ABD’deki hidrojenin çoğu, doğal gazın yeniden yapılandırılmasıyla üretilir. Bu nedenle yakıt hücreli bir aracın egzoz borusundan yalnızca su çıksa bile, yakıt hala sera gazları salmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>