HP ile Xerox satış için görüşme yapıyor

0

HP ile Xerox

Xerox, HP’yi satın almak için bir süredir girişimlerde bulunmaktaydı. Ancak HP ile Xerox görüşmeleri şu an için tıkanmış gibi görünüyor.

HP ile Xerox henüz anlaşamadı

Silikon vadisinin en önemli şirketlerinden biri olan HP, son dönemde bilgisayar ve yazılım sektöründe ciddi bir büyüme yaşadı. Yaşanan bu büyüme Xerox’un ilgisini çekti ve Xerox, HP’yi satın almak için girişimlere başladı.

17 Kasım’da yapılan teklifle Xerox, HP’nin her hissesi için 22 dolar önermişti. HP yönetim kurulu, yaptığı değerlendirmeyle bu teklifi reddetmeye karar verdi.

HP’nin açıkladığı reddetme gerekçesinde ise şirketin marka değerinin düşme ihtimali ve borçların da yüklenilmesiyle Xerox’un bu işin altından kalkıp kalkamayacağına yönelik soru işaretlerinin olduğu belirtildi.

Şu anda 29milyar dolarlık piyasa değeri olan HP, Xerox’tan 3 kat daha değerli bir şirket konumunda.

HP ayrıca 2022 yılına kadar 9000 çalışanı ile yollarını ayırmayı ve 1 milyar dolar tasarruf etmeyi planlıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>