Techinside Google News
Techinside Google News

HP o bilgisayardan vazgeçti!

HP, bellek temelli bilgisayar teknolojisi Machine'i erteleme kararı aldı.
- Advertisement -

maxresdefaultHP yeni bir karar ile birlikte, büyük oranlı veri işleme görevi görecek bellek temelli bilgisayar teknolojisi Machine’i şimdilik erteliyor. Geçtiğimiz yıl hayata geçen Machine, DRAM kadar hızlı şekilde veri depolayan “memristor” adlı çipini kullanmayı planlıyordu. Şirket 2013 yılında halen hazır olmayan Hynix ile birlikte memristor teknolojisini de tanıtmayı düşünmüştü. HP fikrinden “tamamen” vazgeçmek yerine, RAM ve phase change memory (VRAM türü) için yeni bir yol tercih etme kararı aldı.

HP’nin planı sayesinde Machine, devasa veri sunucu merkezlerini, buzdolabı boyutlarındaki teknolojiyle değiştirmeyi planlamıştı. Çekirdekler, photonic devreler ve birleşik hafıza sayesinde işleyecek sistem, enerji olmadan veri saklayabilen memristor’lere büyük bir ağırlık yüklüyordu. Şirketin uzmanları başka bir teknolojinin bu işi başaramayacağı kanaatine vardı, marka şimdilerde DRAM tabanlı, bellek üzerinden işleyen Linux bilgisayar çözümüne karar verdi.

DRAM üzerinden çalışacak bir Machine her ne kadar akılcı gözükmese de, profesyoneller günümüz bilgisayarlarına oranla yine de muazzam bir sıçrayışın olacağını söylüyorlar. Böylece geliştiriciler RAM tabanlı prototipe yönlenecek, phase change memory destekli versiyon daha sonra sunulacak.

Kısa bir süre önce müşteri ve iş bölümlerini ayrı birer yapı haline getiren HP, milyarlarca dolar yatırdığı Machine teknolojisi için bir hayli ümitli. Çalışmanın eninde sonunda akıllı telefon boyutlarına indirgeneceğini bildiren şirket uzmanları, harici sunucular olmadan da iş görebilen Google Now benzeri yapay zeka çözümleri getireceklerini söylüyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir