HP sanal gerçeklik topuna giriyor

0

Google, Microsoft, Samsung, Sony, Facebook ve hatta Apple sanal gerçeklik alanında önemli yatırımlar yaparken, HP bu alanda sessiz kalmış ve sanal gerçeklik ürünlerine yatırım yapmamıştı. Ancak bu durum değişecek gibi görünüyor.

Donanım üreticisi HP, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik konusunda yatırımlara odaklanan Virtual Reality Fund’a ortak olacağını açıkladı. Söz konusu fon, tamamen sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ürünlerine yönelik yatırımlara odaklı çalışıyor.

HP’in fona ne kadarlık bir miktarla katılım yaptığı açıklanmadı ancak HP’nin yatırım kolu olan HP Tech Venture firması fonun katılımcıları arasına logosunu yerleştirdi. VR Fund, bu alanda yatırım yapan en aktif fon olarak tanınıyor, dolayısıyla HP’nin kısa süre sonra satın alınan bir startup’ın VR ürünleriyle pazarda kendini göstermesi bekleniyor.

Goldman Sachs’ın raporuna göre VR alanındaki yatırım fonlarının miktarı 2016 yılında 1,8 milyar dolara ulaştı. Bunun önemli bir kısmını da VR Fund oluşturuyor. 2025’e geldiğimizde ise bu pazara yatırım yapacak sermayenin 80 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>