HP’den 3D ve lazer yazıcı hamlesi

0

HP_LaserJetM277HP Türkiye yetkilileri, şirketin pazar hedeflerini, piyasaya çıkacak yeni teknolojileri ve teknoloji sektörünün genel durumunu değerlendirdi. Etkinlikte ayrıca kurumların daha verimli çalışabilmesi için tasarlanan yeni LaserJet yazıcı serisi tanıtıldı.

Toplantıda konuşan HP Türkiye Baskı ve Kişisel Sistemler Grubu Ülke Direktörü Filiz Akdede, HP’nin Türkiye pazarındaki durumu, şirketin ikisi bir arada bilgisayar alanında sergilediği başarılar ve geleceğin üç boyutlu teknolojilerinin temelini oluşturacak olan HP Sprout platformu hakkında bilgiler verdi. IDC’nin en son verilerine göre HP’nin Türkiye pazarındaki konumunu değerlendiren Filiz Akdede, HP’nin kişisel sistemler pazarında yüzde 23, masaüstü bilgisayar pazarında yüzde 32, yazıcı pazarında da yüzde 50 oranlarla lider olduğunu vurguladı.

Kişisel sistemler ürün grubu içerisinde mobilite, masaüstü ve dizüstü bilgisayar ürün gruplarının başarısını vurgulayan Filiz Akdede, hem tablet hem de dizüstü bilgisayarın rahatlığını sunan X360 dönüştürülebilir bilgisayar modellerinin satış rakamlarından duydukları memnuniyeti ifade etti. Ekranının ana gövdeden ayrılarak bir tablet olarak kullanılabildiği HP X2 ürün ailesinin özellikle kurumsal tarafta iş verimliliğini artırdığına dikkat çeken Filiz Akdede, Android ya da Windows tabanlı 8 farklı modelle özgün kurumsal ihtiyaçları karşılama becerisine sahip olduklarını belirtti.

Farklı bir masaüstü: Sprout

HP’nin fiziksel ve dijital dünyalar arasındaki sınırları kaldıran Sprout bilişim platformundan da bahseden Filiz Akdede, “23 inç dokunmatik ekranlı Sprout, bir bilgisayarın çok ötesine geçerek dahili projektörü sayesinde önüne konulan kitap, defter gibi nesneleri bilgisayar ortamına aktarabiliyor. Bu sayede önceden fiziksel olan her türlü obje dijitalleşiyor ve Sprout’un yaratıcılık uygulamaları sayesinde başka objelere dönüştürülebiliyor” açıklamasını yaptı. HP Sprout’un kullanıcı deneyimini yeniden tanımlayacağını ve geleceğin üç boyutlu teknolojileri için de bir temel oluşturacağını söyleyen Akdede, Sprout’un bu yönüyle türünün tek örneği bir bilişim platformu olduğunu vurguladı.

3D baskıda hedef endüstri

2D baskı alanında son 30 yılın dünya lideri olduklarını hatırlatan Filiz Akdede, 3D alanında da HP MultiJet Fusion teknolojisi ile devrim yaratacaklarını ifade etti. “3D yazıcıların ticarileşmesi ve bireysel kullanıma açılması için hız, kalite ve maliyet unsurlarını çözen MultiJet Fusion teknolojisiyle, mevcut en hızlı 3D baskı teknolojisinden 10 kat daha hızlı baskı alınabilmesini sağlayacağız” dedi.

3D baskı teknolojilerinde HP’nin kendi geliştirdiği teknolojilerle endüstriyel kullanımı hedeflediğini belirten HP Türkiye Baskı Sistemleri Kategori Müdürü Serkan Bayır, ürünün 2016 yılında satışına başlanacağını kaydetti.

Kurumsal baskı çözümlerine kapsamlı yaklaşım

HP’nin kurumsal baskı alanında sadece ürün değil, servis ve hizmet noktasında da çözümleri olduğunu belirten Bayır, şifreli baskı, cihaz ya da bulut üzerinde veri saklama, sadece kayıtlı cihazdan veya istenilen yerden baskı alabilme gibi güvenliği ön planda tutan çözümleri olduğunu da kaydetti. Bayır, tanıtılan üç yeni ürün haricinde Eylül ayında portföylerine yeni lazer yazıcılar dahil edeceklerini de sözlerine ekledi.

HP’nin yeni yazıcıları

HP, etkinlikte üç yeni modelini tanıttı. bunlardan LaserJet Pro M252 serisi kompakt yapısı ve enerji verimliliğiyle dikkat çekerken, mobil baskı seçenekleri ve kendi sınıfında ilk sayfayı en hızlı basan yazıcı olma özellikleriyle de farklılaşıyor.

İkinci model olan LaserJet Pro MFP M277 ise en küçük çok işlevli yazıcı olma ünvanını elinde bulunduruyor. Kendi sınıfında en hızlı çift taraflı baskı alan yazıcı da olan M277 verimliliği artırmayı vaat ediyor.

Lanse edilen diğer yeni ürünler olan LaserJet Enterprise M552 ve M553 serileri ise 5 ila 15 kullanıcının bulunduğu büyük çalışma grupları için ideal bir çözüm olarak sunuluyor. Bu ürünler, Google’ın Chromebook’lar ve Chrome işletim sistemli uygulamalar için yerel baskı standardı olan Google Cloud Print 2.0’ı destekleyen ilk yazıcılar olma niteliği de taşıyor.

Yeni ürünlerin fiyatları ise KDV hariç 211 dolar ile 485 dolar arasında değişiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>