Techinside Google News
Techinside Google News

HP’den devrim yaratacak teknoloji geliyor

Ünlü donanım üreticisinin yeni teknolojisi dev veri merkezlerini bir buzdolabı boyutuna indirmeyi vaadediyor. Veri merkezleri için devrim olabilir.
- Advertisement -

HP bugünün sistemlerinden çok daha hızlı ve çok daha verimli yeni bir tür bilgisayar üzerine çalışıyor. Teknolojiye “The Machine” ismini vermiş.

Şirket projeyi geçtiğimiz haziran ayında duyurmuştu ancak MIT Technology Review tarafından yayınlanan bir rapora göre ilk işlevsel prototip 2016 yılında görücüye çıkacak.

The Machine BT endüstrisi için geliştirilmiş ve dev şirketlerin kullandığı devasa veri merkezlerinin yerini alacağı öngörülen yeni bir tür bilgisayar mimarisi. MIT’nin belirttiği üzere yeni teknoloji özellikle Google gibi operasyonlarını yürütmek için inanılmaz derecede çok sayıda bilgisayar sunucusuna ihtiyaç duyan dev şirketlerin ilgisini çekebilir.

TechInside Analizi:  Daha önce HP Moonshot isminde bir ürün ailesi tanıtmıştı. Moonshot ile HP tek bir sunucu kasası içinde Intel Atom ve ARM gibi işlemcilerden yüzlercesini barındırabiliyor ve özellikle özel fiziksel sunucu ihtiyacı duyan müşterileri için veri merkezlerinin eşsiz bir çözüm sunmasını sağlıyordu. Görünen o ki HP veri merkezlerinin geleceğinin kullanılan alanı küçültümekten geçtiğini düşünüyor ve stratejisini bu yönde belirlemiş.

Öyle ki Businessweek’ten Aslee Vance’in The Machine ilk tanıtıldığında yazdığı gibi, yeni bilgisayar dev bir veri merkezine eşdeğer çoklukta makineyi bir buzdolabı büyüklüğünde bilgisayara indirgeyebilir.

hp-the-machine

Rapora göre HP, güçlü yeni bilgisayarıyla çalışması için yeni bir tür yazılım platformu geliştirmekle meşgul. İşletim sisteminin ilk versiyonu bildirildiğine göre Linux++ olarak adlandırılacak ve geliştiricilerin alışması için 2015 yılında yayınlanacak. Yazılımın son hali ise Carbon olarak adlandırılacak. HP’nin bu yazılımı sıfırdan yazacağı söyleniyor.

Görünüşe göre Carbon direkt olarak Windows ile rekabet edecek. HP CTO’su Martin Fink Haziran ayında “bilgisayar işletim sistemleri piyasası on yıllardan beri durgun veya sönük” demişti.

HP’nin yeni süper bilgisayarını diğerlerinden ayıran iki temel fark bulunuyor.

Bunlardan birincisi HP’nin üzerinde çalıştığı hem geçici hem de uzun vadeli veri depolayabilen yeni bir tür bilgisayar hafızası.

MIT’nin açıklamasında belirttiği gibi şimdiki bilgisayarlar iki farklı türde hafıza kullanıyor. İşletim sistemlerini, dosyaları ve programları ya sabit disklerde ya da flash disklerde tutuyorlar. Bilgisayar çalışıyorken ise uygulamaları çalıştıracak verileri veya dosyaları bu disklerden alıp farklı bir tür hafıza olan RAM’e yüklüyor. Fakat RAM’ler yoğun bir şekilde veri depolayamıyor ve bilgisayar kapatıldığında üzerindeki veriler siliniyor.

İkinci olarak HP’nin yeni bilgisayarı bilgiyi bakır tellerden ziyade optik fiber kablolar ile taşıyacak.

MIT’ye göre (bilgisayar hafızası ve iletim hızlarındaki) bu iyileştirmelerle birlikte The Machine şimdiki sistemlerden 6 kat kadar daha güçlü olabilirken onların sadece yüzde 1,25’i kadarı enerji tüketecek.

The Machine ile alakalı HP’nin tanıtım videosunu aşağıda seyredebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=tL9zJ2gYMOI

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Hp, artık bana ikinci bir Motorola teması veriyor. Şirket olduğu gibi çökebilir. Habere gelince devrim sayılmaz ve selefleri mevcut.
    Meşhur ısınma problemleriyse halen devam ediyor. Geçen ultrabooklarına bir bakayım dedim. Elimi çektim. Umududa tabi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir