HPE 3. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı, Bir İş Ortaklığı Daha Duyurdu

0

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında yeni bir şirket olarak tekrar kurulan Hewlett Packard Enterprise (HPE), 2016 yılı 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Ek olarak HPE, Micro Focus ile iş ortaklığını da duyurdu.

HPE’nin Uygulama Dağıtım Yönetimi, Büyük Veri, Kurumsal Güvenlik, Bilgi Yönetimi ve IT Operasyonları Yönetim hizmetleri ile Micro Focus’un portfolyosu birleştiğinde dünyanın en geniş çapa hitap edebilen yazılım şirketlerinden biri doğmuş olacak. Micro Focus, global çapta hizmet veren bir kurumsal yazılım şirketi. Müterilerinin daha az riskle ve daha hızlı inovasyonlar yapmalarını sağlıyor. Aynı zamanda giderek daha da karmaşık bir hal alan iş taleplerinin daha iyi yönetilebilmesi için müşterilerinin IT sistemleri kurması ve yönetmesi konularında destek veriyor.

HPE ve Micro Focus birleşmesinden doğacak şirket, HPE’nin hibrit IT hizmetleri sunan dünya lideri olması konusunda en önemli adımlardan biri. Hibrit IT ile HPE’, yazılım odaklı, güvenli ve yeni nesil sistemler ile veri merkezlerini yönetiyor, çoklu bulut ortamları ile aralarında köprü kuruyor. HPE ile Micro Focus’ın birliktelii aynı zamanda SUSE’nin HPE’nin öncelikli tercih ettiği Linux işletim sistemi olmasını sağlayacak. HPE’nin Helion OpenStack ve Stackato çözümleri ile SUSE’nin OpenStack uzmanlığı birleştiğinde HPE müşterileri kurumsal boyutta, sınıfında en iyi hibrit bulut çözümüne kavuşacaklar.

HPE’nin yazılım varlıkları ile birleşen Micro Focus’ın yıllık toplam 4,5 milyar dolar ciroya ulaşacağı tahmin ediliyor. Dünya çapında doğrudan müşterilere destek veren çalışan sayısı 4 bin civarına çıkacakken, gelişen ARGE sistemleri ile birlikte yeni yazılımların pazara sürülmesi de hız kazanacak.

Birleşik şirket Micro Focus’ın İdari Genel Kurul Üyesi Kevin Loosemore ile CFO olarak görev alacak Mike Phillips tarafından yönetilecek. HPE’nin kıdemli yönetim kadrosu yeni birleşik şirketin yönetim kurulunda yer alacak. Ayrıca HPE, yönetim kurulunun yüzde 50’sini bağımsız yöneticilerden oluşturacak.

HPE 2016 Q3’ün finansal özeti

2016 yılının üçüncü çeyreğinde HPE, 12,2 milyar dolar net gelir açıkladı. Bu rakam önceki yıla göre yüzde 6 oranında daha düşük. Hisse sahiplerine ise 1,5 milyar dolar dağıtıldı. Hisse başına kazanılan seyreltilmiş net kar 1,32 dolar olarak finansal kayıtlara geçti. Bu rakam ise, daha önce belirtilen 1,10 ve 1,14 dolar tahminlerinden daha fazla. Bu bakımdan HPE, net gelirlerinin azalmasına rağmen operasyonel performansını artırarak hissedarları için daha karlı bir şirket olmayı başardı. Zira şirkete nakit akışı aynı dönem içerisinde 1,7 milyar dolarak olarak kaydedildi. Önceki yıla göe nakit akışında yüzde 10 artış gözlemleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>