HPE süper bilgisayar inşa edecek

0

HPE süper bilgisayar inşa ederek evrenin sırlarının çözümüne katkıda bulunacak. Şirket, ünlü fizikçi evren konusundaki araştırmaların alt yapı ihtiyacını karşılamak üzere Cambridge Üniversitesi Matematik bölümünde, Stephen Hawking’in Centre for Theoretical Cosmology (COSMOS) laboratuvarı için süper bilgisayar inşa edecek. 

Evrenin sırlarını çözecek

Superdome Flex adını alacak olan süper bilgisayar, COSMOS’taki diğer süper bilgisayarlarla beraber evrenin 14 milyar yıllık tarihindeki gizemleri, kara delikleri ve diğer bilinmeyenleri çözmek için bilim insanlarına işlemci gücü sağlayacak.

Hewlett-Packard Enterprise’ın yeni süper bilgisayarı Superdome Flex’in diğer süper bilgisayarlardan farkı ise hafıza biriminde  48 terabytes veriyi tutabilmesi olacak. Böylece verinin depolama birimi yerine hafıza biriminde tutulmasıyla, Superdome Flex diğer bilgisayarlardan çok daha hızlı şekilde çalışabilecek ve yüklü hesaplamaları çok daha hızlı tamamlayabilecek.

Şirket aslında hafızasında 48 terabytes veri saklayabilen bir bilgisayar kurmak konusunda hiç zorlanamayacak zira HPE’nin şu anda 160 terabytes’ı hafızasında saklayabilen The Machine ismi verilen bir süper bilgisayarı bulunuyor. Ancak The Machine şu anda prototip aşamasında ve tam anlamıyla ticari ürün haline dönüşebilmesi için üzerinde geliştirmeler yapılması gerekiyor. Superdome Flex ise şirketin kendini ispatlamış süper bilgisayar modeli olarak üniversitedeki çalışmalarda görevini yapacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>