HPE, Synergy’i duyurdu

0

hpe synergy
Hewlett Packard Enterprise (HPE), hibrit altyapı kullanımının avantajlarından faydalanmak isteyen kuruluşlar için hem geleneksel hem de bulut temelli uygulamaları çalıştırmak üzere tasarlanmış ilk platform olan HPE Synergy’yi bugün duyurdu. Hewlett Packard Enterprise tarafından geliştirilen çığır açıcı yeni bir mimariye dayanan HPE Synergy, kuruluşların geleneksel ve özel bulut kaynaklarının birlikte doğru kullanımını sürekli optimize etmelerine yardımcı olmak üzere sıvı kaynak havuzları, yazılım tanımlı zekâ ve birleştirilmiş bir Uygulama Programlama Arayüzü (API) sunuyor.

Günümüzde kuruluşların, yeni uygulama ve hizmetleri hızla sunma, yeni iş modelleri benimseme ve yeni pazarlara girme alanlarında daha önce hiç olmadığı kadar çok fırsatı bulunuyor. Bu heyecanın getirdiği baskının büyük kısmı, BT birimlerine yansıyor. BT birimlerinden, işletmelerini yöneten geleneksel sistem ve uygulamalardan eşzamanlı olarak daha fazla verimlilik almaları ve maliyet tasarrufu sağlamaları , bunun yanı sıra mobil cihaz, büyük veri ve bulut temelli teknolojilerin kullanımıyla yeni hizmetlerin hızla geliştirilmesi ve sunulması için bir temel oluşturmaları bekleniyor.

IDC Araştırma Direktörü Jed Scaramella, “Şirketin taleplerini karşılamak için CIO’lar (Bilgi Sistemleri Yöneticisi) ve BT yöneticileri, gittikçe daha uygulama merkezli hizmetler sunmalıdır. Güncel kalmak için BT’nin hem eski yatırımları destekleyebilecek güvenilir ve maliyet etkin bir altyapıyı hem de hizmetleri bir bulut sağlayıcısı gibi sunacak esneklik ve hıza sahip bir altyapıyı sağlaması gerekir.” şeklinde konuştu.

Birbirinden çok farklı olan bu iki işletim modelinin desteklenmesi, BT altyapısı oluşturma yöntemlerinin gözden geçirilmesini gerektiriyor. HPE Synergy, bu zorluğun üstesinden gelebilmek için, Composable Structure (Oluşturulabilir Altyapı) adı verilen yeni bir mimari geliştirdi. Bu mimari, üç temel tasarım ilkesinden oluşuyor:
1. Sıvı Kaynak Havuzları (Fluid Resource Pools)
a. Uygulamanın birebir ihtiyacına uygun şekilde oluşturulabilecek ve yeniden oluşturulabilecek hesaplama, depolama ve fabric networking (ağ oluşturma)
b. Dağıtıma hazır iş yüklerini çalıştırır
c. Tüm iş yüklerini -Fiziksel, Sanal ve Containerized (konteyner benzeri) – destekler.

2. Yazılım Tanımlı Zekâ (Software Defined Intelligence)
a. İhtiyacınız olan altyapıyı kendi kendine keşfeder ve kendi kendine birleştirir
b. Dağıtıma hazır iş yüklerini çalıştırır
c. Yinelenebilir, engelsiz güncellemeler

3. Birleştirilmiş API (Unified API)
a. Altyapının her elemanını içeren tek satırlık kod
b. % 100 altyapı programlanabilirliği
c. Hizmet Olarak Altyapı için çıplak sacdan arayüz

HPE Synergy, hesaplama, depolama ve ağ oluşturma işlevlerini fiziksel olarak bir araya getirir ve herhangi bir uygulamaya yönelik fiziksel ve sanal kaynakları, HPE OneView tarafından desteklenen tek bir arayüz üzerinden her türlü konfigürasyonda yapılandırabilir. Genişletilebilir bir platform olarak, çok çeşitli uygulamaları kolaylıkla çalıştırır ve ölçeklenebilir bir hibrit bulut ortamı kullanmak ve sürekli DevOps’a (geliştirme işlemleri) olanak sağlamak isteyen müşteriler için idealdir.

Hewlett Packard Enterprise’ın Enterprise Group Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Antonio Neri, “Pazar verileri, önümüzdeki beş yıl boyunca geleneksel BT ve özel bulutların hibrit bir kombinasyonunun pazara hakim olacağını açıkça gösteriyor. Kuruluşlar, bulutun hızından ve çevikliğinden yararlanmak istiyorlar ancak ticari bakımdan kritik uygulamaları kendi veri merkezlerinde çalıştırmanın verdiği güvenilirlik ve emniyeti tercih ediyorlar. BT, HPE Synergy ile kod formunda altyapı sağlayabilir ve şirketlere kendi veri merkezlerinde bulut deneyimi yaşatabilir.” dedi.

HPE, müşterilerine BT birimini anında ve sürekli yeni değer yaratacak ve sunacak biçimde güçlendiren bir deneyim sunabilmek için benzersiz inovasyonları piyasaya sürüyor.
Fazla Tedarik ve Sermaye Harcamalarını Azaltır
Günümüzün tipik BT ortamında, fazla tedarik ve kullanılamaz hale gelen kaynaklar yaygın hale geldi. Doğal Kaynakları Koruma Konseyi’ne göre, ortalama fazla sunucu tedarik etme oranı yüzde 82 ila 88’dir1. HPE Synergy’nin benzersiz dahili yazılım zekası, otomatik keşif becerileri ve sıvı kaynak havuzları sayesinde müşteriler, çalışmaya hazır fiziksel, sanal ve containerized uygulamaları anında başlatabilir. Tek bir arayüz üzerinden fiziksel ve sanal kaynakları oluşturabilirken fazla tedarik seviyesini % 60 kadar düşürebilir ve bunun sonucunda da peşin sermaye harcamaları tasarrufunu % 17’ye, devam eden sermaye harcamaları tasarrufunu ise %30’a kadar arttırabilir.2

Uygulamaları Bulut Hızında Çalıştırır
İş kolları (LOB’ler), BT birimlerinden yeni uygulamaları daha hızlı geliştirip kullanıma koymaları için gereken altyapıyı sağlamalarını talep eder. HPE Synergy, BT’nin herhangi bir iş yükü için bulut hızında hazır olan bir altyapı sağlayabileceği yazılım tanımlı şablonlar ve çalıştırılabilir resimler sunar.
Geleneksel altyapının yeni bir mobil uygulama veya hizmeti çalışır hale getirmesi ortalama altı haftayı3 bulabilir. Pek çok araç katmanı gerektiren karmaşık süreçlerin yanı sıra, birden çok ekibin işbirliğinin getirdiği yük sonucunda, doğru altyapıyı inşa etmek zorlu ve zaman alıcı bir iş olur. HPE Synergy, uygulamaya özel şablonları kullanarak hesaplama, depolama ve ağ oluşturma işlemlerini hızla yerine getirir; böylece altyapının kullanıma alınmasına ve düzenli olarak güncellenmesine izin verir. Ayrıca, HPE Synergy, müşterilerine tek bir kişinin oluşturulabilir altyapıyı kurabileceği, işletim ortamı resimlerini içeren bir kitaplık sunarak, BT hizmetlerinin sunumunu kolaylaştırma ve BT’ye LOB’lerin hızla değişen ihtiyaçlarına daha iyi karşılık verme fırsatını sunar.

Üretkenliği ve Kontrolü Artırır
Altyapının geliştiricilere sunulmasının daha basit hale getirilmesi anlamında, güçlü bir birleşik API ve Arista, CapGemini, Chef, Docker, Microsoft, NVIDIA ve VMware gibi partnerlerle büyümekte olan bir ekosistem yalnızca HPE Synergy’de mevcuttur. Birleşik API, kodu test etmek, geliştirmek ve çalıştırmak için gereken oluşturulabilir altyapıyı keşfedecek, arayacak, temin edecek, güncelleyecek ve tanılayacak tek bir arayüz sunar. HPE’nin yenilikçi Oluşturulabilir API’si, tek satırlık bir kodla uygulamalar için gereken altyapıyı tamamen tanımlayabilir ve temin edebilir; böylece haftalar sürecek zaman alıcı kodlama işlemi ortadan kalkar.

HPE Synergy’nin Optimize Edilmesi
HPE Synergy’ye yönelik mevcut hizmetler, ayrıca, oluşturulabilir ekosisteme tek noktadan destek, pay-as-you-grow (büyüdükçe öde) kapasitesi ve altyapıyı kod şeklinde otomatikleştirme ve optimize etme konusunda yardım sağlayarak bir ilki gerçekleştiriyor. HPE’in uzmanları, müşterilerin oluşturulabilir altyapının avantajlarını hızlıca benimseyip uygulamaya koymalarına yardımcı olmak amacıyla altyapı stratejisi ve teknoloji eğitimi vermenin yanı sıra sistem sistemin kurulması ve 7/24 işlem için desteğe hazırlar.

HPE Finansal Hizmetler, müşterilerin bu yenilikçi teknolojiye kolay yatırım yapmalarına yardımcı olmak amacıyla HPE Flexible Asset Return for Servers4 programını duyurdu. Program, müşterilere yeni teknoloji kurulumlarında belirsizliği kontrol altına alabilmek için üst düzey bir yatırım yönetimi yardımı sunuyor. Müşterilere hız, kullanım kolaylığı ve zaman ayırmayla ilgili değişen taleplere proaktif olarak uyum sağlama fırsatı verilirken, ihtiyaç duyulmayan sunucuların belli bir kısmını 12 ay içerisinde iade etme seçeneği de veriliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>