HTTP web siteleri güvenli değil olarak işaretlenecek

0

HTTP web siteleri

HTTP web siteleri artık Google tarafından mercek altına alınıyor. Temmuz ayı itibariyle HTTP web siteleri güvenli değil olarak işaretlenecek.

HTTP web siteleri

Google son birkaç yıldır, web sitelerinin HTTPS şifrelemesini uygulamaları konusunda uyarıyordu. Temmuz ayından itibaren Google’ın Chrome web tarayıcısı, HTTP olan tüm siteleri “güvenli değil” olarak işaretlemeye başlayacak. Böylelikle kullanıcıların, internette güvenli bir şekilde gezinti yapabilmesi ve olası güvenlik açıklıklarına karşı uyarı verilmesi hedefleniyor.

Son yıllarda özellikle bankacılık işlemlerinde klon siteler ile çok fazla dolandırıcılık yapılıyor. Gerçek bir site ile klon site arasındaki farkı anlayabilmenin en kolay ise güvenlik sertifikasını kontrol etmek. Yani banka işlemi yapacağınız bir site HTTPS değil de HTTP işaretliyse o siteye asla bilgilerinizi girmemeniniz gerekiyor.

Telefon numarası, kimlik, hesap numarası gibi bilgilerimizi artık birçok işlemde kullandığımız için Google artık Chrome tarayıcı ile tüm web sitelerinin HTTPS olmasını istiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>