Huawei 5G antenler Everest’e yerleştirildi

0

Huawei 5G antenler

Huawei 5G çalışmalarında öncü olacak yeni bir çalışmaya imza attı. Huawei 5G antenler Everest’e yerleştirilerek, bu konuda önemli bir farkındalık sağlandı.

Huawei 5G antenler 5.800 rakıma yerleştirildi

Tüm dünyada 5G çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken, son günlerde İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde, bu çalışmaları önleyici haberler de geldi. Bazı ülkelerde 5G istasyonları, koronavirüsün yayılmasını sağladığı gibi yanlış iddialarla yakıldı.

Ancak Huawei gibi sektörün dev isimleri, örnek çalışmalarına devam ediyor. Huawei ile China Mobile’ın yaptığı ortak çalışmayla Everest’in iki farklı seviyesine 5G antenleri yerleştirildi. 8 tonluk malzemeyle yapılan çalışmalarda, Everest’in 5.300 ve 5.800 metre rakımlı bölgelerine antenler konuldu. Bu antenlerle 1 Gbps hıza ulaşılabildiği belirtiliyor.

Ayrıca bu çalışmadaki yeni hedef ise 5G antenleri Everest’in 6.500 metre rakımlı bölgesine koymak.

Yapılan çalışmalarla, 2013 yılından bu yana 4G’ye sahip olan Everest, 5G bağlantısına kısmen geçiş yapmış olacak. Yaklaşık 150 kişimim yer aldığı bu çalışmalarla, 5G bağlantısı en zorlu bölge ve hava şartlarında test edilmiş olacak.

Çin Everest’te yaptığı bu çalışmayla, 5G alanında en ileri ülke olduğunu da göstermeyi hedefliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>