Huawei akıllı yol inşa etti

0

Huawei akıllı yol

Sürücüsüz araçlar için Huawei akıllı yol inşa etti. Bu yol, sürücüsüz araçlarla etkileşime girebiliyor.

Huawei akıllı yol özellikleri

Tam otonom bir yolculuk için günümüzde araçlar yüksek teknolojiyle donatılırken, yolların da buna uyum sağlaması gerekiyor. Huawei bu alanda yenilikçi bir çalışmaya imza attı.

4 km uzunluğunda akıllı yol geliştiren Huawei, bu yolu Çin’de Wuxi şehrinde yaptı. Temel olarak bu yol, araçlarla ilgili veriler topluyor. Örneğin tam otonom bir otobüsün geçişi sırasında engelleri geçme, hızlanma ve yavaşlanma, durma gibi hareketleri akıllı yol aracılığıyla toplanıyor. Yol üzerinde bulunan sensörler, trafik ışıkları, levhalar, kameralar ve radarla otonom aracın güvenli bir şekilde ilerleyebilmesi için bilgi aktarıyor. Yani akıllı yol ve otonom araç birbiriyle haberleşerek yolculuk imkanı sunuyor.

Huawei’nin üst düzey yöneticilerinden Jiang Wangcheng, otonom sürüşün karşı konulamayacak bir trend olduğunu, ancak araçların bunu tek başlarına başaramayacaklarını söylüyor. Wangcheng, bu nedenle akıllı yolların gerekli olduğunu vurguluyor. Huawei’nin şu anda test aşamasında olan bu teknolojisinin, ilerleyen süreçte yaygınlaşması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>