Huawei CEO’su Ken Hu yaşananları değerlendirdi

0

ABD ile Çin arasındaki gerilimden en fazla etkilenen şirket hiç kuşkusuz Huawei. Huawei’nin şu sıralar birçok teknoloji şirketi ile ilişkileri askıya alınmış durumda. Konuyla ilgili Huawei cephesinden açıklamalar geliyor. Son olarak Huawei CEO’su Ken Hu, Almanya’da katıldığı Ulusal Siber Güvenlik Konferansı’nda durumu değerlendirdi.

Huawei CEO’su Ken Hu süreci soğuk savaş dönemine benzetti. Tedarik zincirine verilen zararın adil rekabeti tehlikeye soktuğunu söyleyen yönetici, ilerleyen zamanda diğer şirketlerin de benzer zararlara uğrayabileceğine dikkat çekti.

Teknoloji ve ticarette Berlin Duvarı benzetmesi

Ken Hu açıklamasında şu sözlere yer verdi “Avrupa’da, akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık dörtte üçü Android tabanlı akıllı telefonları tercih ediyor. Huawei bu pazarın yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Dikkatsizce alındığını düşündüğümüz bu kararlar, Avrupa’daki tüketicilere ve işletmelere büyük ölçüde zarar verebilir” dedi.

Hu’nun açıklamasında Berlin Duvarı benzetmesi de dikkat çekti. Başka duvarlar görmek istemediklerini söyleyen yönetici, “Ticaret açısından da teknoloji açısından da yeni duvarlar inşa etmek istemiyoruz” dedi.

Son olarak Huawei CEO’su ARM ile iş birliğinin askıya alınmasına değindi. Sorunun kısa sürede çözüleceğini söyleyen Hu, “Bu üzücü durumun çözülebileceğinden eminiz” ifadesini kullandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>