Huawei CFO’su için yayın yasağı talebi gerginliğe neden oldu

0

Huawei CFO'su Meng

Huawei CFO’su Meng, elindeki belgeler nedeniyle gündemden düşmüyor. Bu belgelerin yayınlanması ile ilgili yayın yasağı talebi, gerginliğe neden oldu.

Huawei CFO’su hangi belgelere sahip?

ABD’ye iade davasında bir Kanada mahkemesi tarafından, Huawei Finans Direktörü Meng Wanzhou’nun hukuk ekibinin HSBC’den aldığı yeni kanıtlara ilişkin yayın yasağı talebi reddedildi.

49 yaşındaki Meng, Huawei Technologies Co Ltd’nin İran’daki iş anlaşmaları hakkında HSBC’yi yanıltarak bankanın ABD yaptırımlarına uymadığı iddialarıyla Aralık 2018’de tutuklanmıştı. ABD’de banka dolandırıcılığı suçlaması ile karşı karşıya kalan Meng, bir yandan da iade süreciyle mücadele ediyor.

Kanadalı savcılar, Hong Kong’daki bir mahkeme aracılığıyla HSBC’den alınan davayla ilgili belgelerin yayınlanmasının yasaklanması talebine karşı çıktılar. Yayın yasağına karşı çıkan medya kuruluşlarından oluşan bir konsorsiyumu temsil eden hukuk danışmanı Daniel Coles, Perşembe günü British Columbia Yüksek Mahkemesi’nin talebi reddettiğini söyledi.

Meng, iki yıldan fazla bir süredir Vancouver’da ev hapsinde tutuluyor ve iade edilme talebiyle mücadele ediyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>