Huawei CFO’su Meng Wanzhou yönetim kurulu başkanlığına döndü

0

CFO Meng Wanzhou

Huawei Technologies Kanada’da yaklaşık üç yıl gözaltında tutulduktan sonra 2021’de Çin’e dönen finans şefi Meng Wanzhou’ya şirketin yeni dönüşümlü başkanlığını verdi.

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı Meng, sıra kendisine geldiğinde şirketin en üst düzey lideri olarak görev yapacak ve Huawei’nin yönetim kuruluna altı ay boyunca başkanlık edecek. Duyuruda, görev süresinin ne zaman başlayacağı ise belirtilmedi.

Bir Huawei sözcüsü, “Şirket, uzun soluklu olduğuna emin olmak için iç yönetim yapısını optimize ediyor ve iyileştiriyor. Denetleme kurulu, şirketin hayatta kalmasından, gelişmesinden ve uzun vadeli beklentilerinden sorumludur” dedi.

Meng, Huawei bağlantılı şirketlerin ABD yaptırımlarını ihlal ederek İran’a ekipman satma girişimleri iddiasıyla 2018 yılında Kanada’da gözaltına alındıktan sonra şirketin ABD ile olan mücadelesinde merkezi bir rol oynadı. Daha sonra  ABD ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek 2019 ve 2020 boyunca şirkete bir dizi ticaret kısıtlaması getirdi. Bu, Huawei’nin kendi yongalarını tasarlama ve bileşenleri dış satıcılardan tedarik etme becerisini engelledi ve akıllı telefon bölümünü zor durumda bıraktı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>