Huawei ile ABD gerginliği yeni bir boyuta taşınıyor

0

Huawei ile ABD gerginliği

Reuters tarafından açıklanan belgelerle, Huawei ile ABD gerginliği yeni bir boyut kazanıyor. Bu belgeler, Huawei’yi zor duruma düşürecek gibi.

Huawei ile ABD gerginliği büyüyor

Çin ile ABD arasında yaşanan teknoloji savaşı, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Reuters’ın açıkladığı yeni belgelerin Huawei’yi zor duruma bırakabileceği konuşuluyor.

Bu belgeler, Huawei’nin İran’daki yerel iş ortağı olarak tanımlanan Skycom’a kadar uzanıyor. Belgelerde Huawei’nin Skycom’u nasıl kontrol ettiği hatta yönetim ekibinde bile değişiklik yapabilecek güce sahip olduğu belirtiliyor. Belgelerde Huawei ile İran arasında sözleşmelerin  ve ticari kayıtların da yer aldığı vurgulanıyor.

Davalarda daha önce adı geçen Skycom’un, ABD verilerinin paylaşılması konusunda kullanılıp kullanılmadığı henüz bilinmiyor. Bu konuda net bir belge de bulunmuyor. Ancak Huawei ile sözleşmesi 2017 yılında feshedilen Skycom üzerinde yapılacak incelemelerin, davanın sonuçlanmasında önemli bir rol oynayabileceği belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>