Huawei ile Fransa arasında gerginlik

0

Huawei ile Fransa

Teknoloji dünyasında yaptırımlar nedeniyle oldukça zor durumsa Huawei’ye yeni bir yaptırım geliyor. Huawei ile Fransa arasında yeni bir anlaşmazlık çıktı.

Huawei ile Fransa arasında ipler gerildi

Huawei, kullanıcı verilerinin gizliliği ve paylaşımı konusunda geçtiğim yıl ABD ile oldukça büyük bir gerginlik içine girmişti. ABD’nin uyguladığı yaptırımlar Huawei’yi bir hayli zor durumda bıraktı. Hatta bu durum, Çin ile ABD arasındaki teknoloji savaşına da dönüştü.

Huawei’ye uygulanan yaptırımlar, ABD ile sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Özellikle Avrupa ülkeleri de Huawei’ye yeni yaptırımlar uyguluyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de kablosuz bağlantı alt yapısının yüzde 30’luk kısmına hakim olan Huawei’nin, artık İngiltere’de donanım ve yazılımlarının kullanılmayacağına yönelik haberler çıkmıştı. Huawei cephesinde İngiltere’nin ardından Fransa’dan da kötü bir haber geldi.

İddiaların merkezinde ise Fransa siber güvenlik dairesi ANSSI yer alıyor. Yetkililer, Huawei’den ekipman tedariki yapan Telekom şirketlerine Huawei ile olan lisanslarını yenilemeyeceği yönünde açıklama yaptı. En fazla 8 yıllık lisans veren ANSSI’ın bu açıklaması, Fransa’da artık Huawei ekipmanlarının kullanılmasını istemediğini gösteriyor. Dolayısıyla, 2028 yılı itibariyle Fransa’da hiçbir Huawei ekipmanının kullanılmayacağını söyleyebiliriz.

Huawei ile iş birlikleri çok sağlam olan Fransa merkezli Altice ve Bouygues Tleecom isimli Fransa merkezli operatörler, alınan bu karardan ciddi anlamda etkilenecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>