Huawei kendi işletim sistemini geliştiriyor

0

Çinli elektronik devi Huawei’den sızan bilgiler, firmanın kendi işletim sistemini geliştirmeye başladığına işaret ediyor. Firma, Google’ın ileride Android üzerinde daha fazla kontrol kazanmak istemesi ihtimaline karşı kendi işletim sistemine sahip olmasının elini güçlendireceğini düşünüyor. Aynı stratejiyi Samsung da izlemiş ve Tzen işletim sistemini geliştirmişti.

Huawei’nin cep telefonları şu anda Android’in özelleştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor ve lisans gereği bazı Google uygulamalarını telefona ekleme zorunluluğu bulunuyor.

Çinli dev firma daha önce Apple kullanıcı arayüzlerini geliştiren tasarımcı Abigail Brody’i işe alırken, aynı zamanda eski Nokia çalışanlarından bir grup mühendisi de işletim sistemi geliştirme projesi için saflarına katmış durumda. Nokia çalışanları şu anda Kuzey Avrupa’daki Huawei ofislerinde harıl harıl işletim sistemi geliştirmekle meşguller.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>