Huawei lisans izni almakta zorlanıyor

0

Huawei lisans

ABD’de Huawei lisans izni almakta zorlanıyor. Ticaret Bakanlığı Huawei için yapılan yaklaşık 150 lisans başvurusunu bekletiyor.

Huawei lisans yaptırımıyla da karşı karşıya

ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlik devam ederken, Huawei de zor günler geçiriyor. ABD, bazı konularda esnetme yaparak ticaret lisansı alındığında ABD’deki şirketlerin Huawei’yle ticaret yapabileceğini belirtmişti.

Ancak uygulamada durum pek de öyle oluyor. ABD’deki şirketler tarafından Huawei ile ticaret yapabilmek için Ticaret Bakanlığı’na yapılan yaklaşık 150 başvuru halen beklemede duruyor. Bu başvuruların toplam değerinin ise 120 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Trump hükümetinin son günlerinde ise uygulanan katı kurallar daha da sıkılaştırılmaya başlanmıştı. Huawei’nin 14 nm tarafındaki süreci devam ederken 5 nm ve 7 nm süreçleri bir hayli zorlu geçiyor.

Ticaret Bakanlığı’nın lisans taleplerini bekletmesindeki ana neden olarak ise Joe Biden ve onun heyetinin göreve başlamaması gösteriliyor. Joe Biden’ın ve beraberinde göreve bşalayacak heyetin Huawei konusunda tutumunun nasıl olacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>