Techinside Google News
Techinside Google News

Huawei Qualcomm çiplerine ihtiyaç duymayacak!

Teknolojik yeterlilikle birlikte Huawei Qualcomm çiplerine artık ihtiyaç duymayacak. Böylelikle yeni bir stratejik bağımsızlık ortaya çıkıyor.
- Advertisement -

Qualcomm’un Huawei’nin artık çiplerine ihtiyaç duymayabileceği yönündeki duyurusu, küresel teknoloji ortamında önemli bir değişime işaret ediyor. Bu gelişme, Huawei’nin ABD ile Çin arasında devam eden gerilimlerin ortasında kendi kendine yeterlilik ve bağımsızlığa yönelik stratejik hamlesinin altını çiziyor. Huawei’nin Qualcomm’un işlemcilerinden uzaklaşma kararı, yabancı tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmaya yönelik kasıtlı bir adımdır. Şirket, özellikle akıllı telefonlarında kullanılan Kirin serisi olmak üzere kendi yonga setlerinin geliştirilmesine aktif olarak yatırım yapıyor. Bu değişim, Huawei’nin ABD yaptırımları ve ticaret kısıtlamaları sonrasında kendi kendine yeterliliğini artırmaya yönelik daha geniş stratejisiyle uyumlu.

Huawei Qualcomm için bağımsız hareket edecek

En yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 serisi, dünyanın geri kalanından gelen parçalardan daha fazla Çin yapımı bileşen kullandığından bu stratejinin bir kanıtıdır. Bu hamle, Huawei’nin yabancı teknolojiye olan bağımlılığını azaltma ve yerli tedarik zincirini güçlendirme konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Huawei’nin Kirin işlemcileri bağımsızlığa doğru yolculuğunun önemli bir parçası oldu. Şirket içinde geliştirilen bu çipler, şirketin Qualcomm ve diğer yabancı çip üreticilerine olan bağımlılığını azaltmasını sağladı. Pura 70 serisine güç veren Kirin 9010 işlemci, Huawei’nin teknolojik yeteneklerinin ve küresel endüstri liderleriyle rekabet etme yeteneğinin bir kanıtı. Üstelik Huawei artık Kirin teknolojisini dizüstü bilgisayarlar gibi diğer önemli ürün kategorilerine de genişleterek Intel’e olan bağımlılığını daha da azaltıyor. Apple’ın “Pro” ve “Max” yongalarıyla karşılaştırılabilir performansa sahip işlemcinin Kirin PC versiyonunun geliştirilmesi, Huawei’nin daha geniş teknoloji ortamında kendi kendine yeten bir oyuncu olma tutkusunu ortaya koyuyor.

Qualcomm ve Intel’in ihracat lisanslarının iptal edilmesinin Huawei’nin cep telefonu işlemcileri üzerinde sınırlı bir etkisi oldu. Bunun nedeni, şirketin akıllı telefonları için birincil çözüm olarak kendi Kirin yonga setlerini zaten kurmuş olmasıdır. Ayrıca Huawei’nin Kirin teknolojisini dizüstü bilgisayarlar gibi diğer ürün kategorilerine genişletme çabaları, şirketi bu ihracat kısıtlamalarının etkilerinden daha da izole etti. Huawei’nin kendi teknolojisini geliştirmeye ve yabancı bileşenlere bağımlılığı azaltmaya odaklanması, zorlu jeopolitik ortamda yön bulma becerisinde önemli bir faktör oldu. Şirketin bu engeller karşısında büyümesi ve kârlılığı aynı zamanda dayanıklılığını ve uyum sağlama yeteneğini de gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir