Huawei, Samsung’a patent davası açıyor

0

Apple ve Samsung arasındaki patent savaşları nedeniyle yıllarca meşgul olan ABD mahkemeleri bu davaları sonuçlandırmı ve bir süredir ortalık sakinleşmişken şimdi de Huawei dava açıyor. Samsung’a dava açacak olan Çin teknoloji devi, Samsung’un patentlerini ihlal ettiğini savunuyor.

Çinli şirketin iddialarına göre, Samsung cep telefonlarında kendisine ait olan patentli teknolojileri ve yazılımları kullanıyor. Bu iddia ile Çin’de ve ABD’de dava açan şirket, daha önce Apple’ın yaptığı gibi, Samsung’tan milyar dolarlık tazminat kazanmak peşinde değil, aksine para cezası yerine Samsung’un patentlediği başka teknolojileri kullanmak ve patentlerde ortak sahiplik istiyor. Diğer bir deyişle, telefon piyasasında kullanılan teknolojilerde hak sahibi olarak diğer firmaların ürünleri üzerinde kontrol ve gelir elde etmek istiyor.

Huawei’nin bu talebi, davanın asıl amacının Samsung’u pazarlık yapmaya zorlamak olduğunu düşündürüyor. Şirket amacına ulaşırsa, pek çok başka üreticiyle yeni iş imkanları ortaya çıkacak. ABD’deki mahkemede işleri biraz zor olsa da, şirketlerinin dünya pazarlarına hakim olmasını isteyen Çin’deki mahkemelerde Huawei’nin elinin güçlü olacağı düşünülüyor.

Samsung ise henüz bu dava haberleri hakkında bir açıklama yapmış değil ancak daha önce Apple’dan ağzı yanan Samsung’un patent davalarına karşı çok daha hassas olduğu biliniyor. Samsung’un benzer bir hüsrana uğramaktan çekinmesi halinde iki firmanın mahkeme dışında kendi aralarında anlaşması da mümkün görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>