Operatörler video çağında nasıl ayakta kalacak?

0

Huawei Türkiye İletim Ağları Zirvesi, sektörün önemli temsilcilerinin katılımıyla 27 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirildi. Dünyanın lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Huawei, video çağına adapte olmaya devam ettiğimiz bu dönemde, en güncel teknolojik trendleri katılımcılarla paylaştı.

Zirve; planlama ve iletim yetkililerinin yanı sıra, Türkiye’den Beyaz Rusya’dan, Kazakistan’dan, Ukrayna’dan, Kırgızistan’dan ve Gürcistan’dan 80’den fazla sektör temsilcisi eşliğinde gerçekleştirildi. Ana teması, -Video Deneyimi Odaklı Ultra Geniş Bant Taşıyıcı Ağlar- olarak belirlenen zirvede katılımcılarla; video ağları mimarileri, WDM/MW teknolojilerinin gelişimi ve bu alandaki teknolojilerin evrimi ile iletim ağlarının ne şekilde inşa edileceği özelinde güncel veriler paylaşıldı.

Ovum Baş Analisti Ian Redpath zirve çerçevesinde gerçekleştirdiği konuşmada, “4K video çağına doğru hızla ilerliyoruz. Ek olarak, 4.5G LTE, bulut ve nesnelerin interneti servisleri, veri trafiğini günden güne daha fazla artırırken, taşıyıcı ağlar gitgide daha fazla baskı altına giriyor. 100G ve bunun da ötesindeki optik çapraz bağlantılar bit başına daha düşük maliyetler sağlarken, taşıyıcı iletim ağlarının geleceğine de yön veriyor” dedi.

Turkcell İletim Ağları Planlama Müdürü Faruk Ekici ise taşıyıcı ağların 4.5G video aktarım stratejisiyle ilgili olarak; “2020 yılına kadar veri trafiğinin agresif bir şekilde artacağını öngörüyoruz. Turkcell yakın dönemde yüksek güvenlikli OTN ve ASON akıllı iletim sistemleri ile düşük gecikmeli CRAN mobil ağlarına odaklanırken, 4.5G’nin gelişimini de destekleyerek kullanıcılarına en iyi deneyimi sunacak” dedi.

Huawei, geliştirdiği üst düzey teknoloji ile kullanıcılarına, düşük gecikme ve yüksek verimlilik vaat eden OTN sistemleri ile 4.5G LTE çerçevesinde daha yönetilebilir bir ağ mimarisi sunuyor ve böylelikle video deneyimini en üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>