Huawei ülkemizde 5G yatırımlarına odaklanacak!

0

Huawei, birçok önemli iş biriminin üst düzey yöneticisinin katılımıyla tüm dünyada hayat geçirdiği “Media Open Day” etkinlik serisini bu kez Türkiye’de gerçekleştirdi. 22 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, en dikkat çekici konuların başında 5G teknolojisi vardı.

Huawei 5G konusunda Türkiye için neler planlıyor?

Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölgesi Genel Müdür Yardımcısı Marco Xu açılış konuşmasında, 5G teknolojisinin teknik zorluklarının üstesinden gelmek için akademik kurumlarla birlikte çalışmanın önemine değinen Xu, bu kapsamda Prof. Dr. Erdal Arıkan ile gerçekleştirdikleri iş birliğine de vurgu yaptı. Biz de Huawei ile Türkiye’deki 5G yatırımlarını konuşarak, markanın ülkemizdeki etkinlikleri hakkında önemli bilgiler edindik. İyi seyirler.

Huawei’nin son yıllardaki büyümesinin Çin’in teknolojik atılımının bir simgesi niteliğinde olduğunu belirten Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmasında “Günümüzde artık sadece bilgiye erişmek yeterli değil. Artık gerçek rekabet avantajı için daha hızlı öğrenebilmek ve öğrenmeyi de öğrenmek gerekiyor. Çin bugün artık tasarım ve Ar-Ge ile rekabet ediyor. Turkcell olarak biz de bu davranış tarzına sahip bir şirketle çalışmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei ise konuşmasında Türkiye ve Çin arasındaki dostluk ilişkilerini vurgulayarak, “Huawei küçük bir kasabada kuruldu. Bu bölge daha sonra Çin’in dışa açılmasının ilk adımlarının atıldığı yer oldu. Bu şirketler, Çin’in ekonomisiyle büyük ülkeden, güçlü ülkeye dönüşümünün de öncüsü oldular” dedi.

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>