İngiltere’den Huawei’ye onay

0

İngiltere’den Huawei’ye iyi haber geldi ve şirket, 5G altyapısında Huawei ürünleri kullanılabilecek. Öte yandan, kısıtlamalar da bulunuyor

İngiliz hükümeti bugün yaptığı açıklamayla Huawei’nin 5G cihazlarını kullanılmasını onayladı. Bununla birlikte bu cihazların kullanımı için azı kısıtlamalar da söz konusu.

5G’de yüzde 35’lik sınır

Hükümetin belirlediği sınırlamalardan bazıları şöyle: Örneğin, 5G altyapısında “yüksek risk” barındıran “çekirdek” parçaları kullanılamayacak. Bununla birlikte, “yüksek risk”e sahip firmaların 5G altyapısında kullanabileceği parçaların oranı yüzde 35 olarak paylaşıldı. Öte yandan, İngiliz hükümetinin duyurusunda Huawei’nin isminin doğrudan geçmediğini ama “İngiltere telekomünikasyon ağına büyük güvenlik ve direnç tehdidi oluşturan yüksek riske sahip tedarikçiler” şeklinde tanımladığını not edelim.

Huawei karardan memnun

Karara ilişkin Huawei tarafından da bir değerlendirme geldi. Huawei Başkan Yardımcısı Victor Zhang, İngiliz hükümetinin kararından memnun olduklarını ifade ediyor. Başkan Yardımcısı Victor Zhang, “Bu kanıta dayalı karar, geleceğe uygun daha gelişmiş, daha güvenli ve daha uygun maliyetli bir telekom altyapısı ile sonuçlanacak” diyor.

Önlemler arasında Huawei’yi “güvenlikle ilgili kritik ağlardan” uzak tutmak ve nükleer tesisler ve askeri üsler gibi hassas yerlerden yasaklanması da yer alıyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>