Huawei’nin gelirleri coştu!

0

İkinci çeyrek raporlarını açıklayan teknoloji şirketleri arasında Huawei’nin rakamları dikkat çekti. Çinli elektronik devi, 2016’nın ilk yarısında, gelirlerini %40 arttırarak tüm rakiplerini kıskandırdı.

Geçen yılın ilk yarısında 26 milyar dolar gelir elde eden Çinli dev bu yılın ilk 6 ayında ise 37 milyar dolar gelir üretti. Bu rakamın içinde kar oranı henüz net değil ancak şirketin yorumuna göre %12 oranında işletme maliyeti olacağı vurgulanıyor. Aynı oran geçen yılın aynı döneminde %18 olarak gerçeklelmişti. Dolayısıyla şirketin giderlerini de üçte bir oranında düşürmüş olması çok dikkat çekici bir diğer detay.

Çinli elektronik devi şu anda Apple ve Samsung’dan sonra dünyanın üçüncü büyük telefon üreticisi konumuna yükselmiş durumda. Piyasaya girişi düşük fiyatlı low-end cihazlarla ve taşeron üretimlerle girmiş olsa da firma şu anda high-end ürünleri sayesinde Apple ve Samsung’un yüksek modelleri ile yarışan cihazlar piyasaya sürebiliyor. Firmanın ayrıca Samsung’la patent savaşı da son günlerde medyanın gündeminde. İki firma da birbirini Çin mahkemelerinde patent ihlali nedeniyle dava etmiş bulunuyor. Ancak bu davalarda, maddi tazminat değil, karşılıklı patent kullanımı talebinde bulunuyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>