Huawei’nin kurucusu Zhengfei: ABD’nin yaptırımları bize 30 milyar dolara mal olacak

0

Şirketin kurucusu şirketin son dönemde yaşadıklarına dair açıklamalar yaptı

 Huawei Kurucu ve CEO’su Ren Zhengfei, ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yaptırımların şirkete 30 milyar dolara mal olacağını söyledi. Şirket merkezinde düzenlenen etkinlikte konuşan Ren Zhengfei, ABD’nin yürürlüğe soktuğu yaptırımların önümüzdeki iki yıl içinde kendilerine 30 milyar dolara mal olacağını ifade etti.  Bu yıl sonunda 100 milyar dolar gelire ulaşmayı hedeflediklerini belirten Zhengfei, 2020’den sonra durumu toparlayacaklarını ve büyümenin hızlanacağını kaydetti.

Akıllı telefon satışlarımız yüzde 40 düştü

Huawei 2018 yılını 104 milyar dolarlık gelirle kapatmıştı. Firmanın bu yıl için büyüme beklentisi yüzde 15-25 arasında değişiyordu. Zhengfei düşüşe rağmen Ar-Ge yatırımlarını kesmeyeceklerini ve “kendilerini yeniden keşfetme” planları olduğunu dile getirdi. ABD’nin  yürürlüğe koyduğu yasakların ardından akıllı telefon satışlarının yüzde 40 düştüğünü aktaran Zhengfei, Çin’deki satışların ise güçlü şekilde artmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. Konuşmasında ABD’nin uyguladığı yasakların ardında siyasî gerekçelerin bulunduğunu düşünen Zhengfei, bazı şirketlerin Huawei ile çalışma konusunda tedbirli davrandığını kabul etti: “Burada ölümüne bir yenilgiden bahsedemeyiz. Bu bizim için kötüsü değil. Biz ilk kurulduğumuzda daha kötü durumlarla karşılaşmıştık.” Zhengfei konuşmasında ayrıca bazı ABD’li üniversitelerin Huawei ile Ar-Ge çalışmalarını durdurduklarına değindi ve kendileri için dünyada işbirliği yapacak kurumların olduğunu belirtti. Zhengfei, “Dünyanın açık bir işbirliğine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Dünyanın ileriye gitmesinin tek yolu bu” dedi.

Yasak millî güvenlikle ilgili değil

Etkinliğin diğer bir konuşmacısı MIT Media Lab Kurucusu Nicholas Negroponte idi. Negroponte, ABD ve Çin arasındaki çekişmenin 1980’li yıllarda ABD-Japonya arasında yaşandığını hatırlattı. Negroponte konuşmasında ABD’nin Huawei’ye getirdiği yasakların millî güvenlikle ilgili olmadığına dikkat çekti ve Başkan Trump’ın iki ülke arasında ticaret anlaşmasına varılması halinde bu yasakları gözden geçirmeyi düşüneceğine değindi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>