Hücresel IoT modül pazarı yükselişe devam ediyor

0

Hücresel IoT modül

Berg Insight’ın yeni bir araştırma raporuna göre, hücresel IoT modüllerinin yıllık sevkiyatları 2021’de yüzde 39 artarak 428 milyon adede ulaştı.

Yıllık gelirler, kısıtlı bir tedarik ortamındaki güçlü müşteri talebini yansıtarak yüzde 54 oranında daha hızlı bir şekilde artarak 5.3 milyar dolara ulaştı. Tedarik sıkıntısı muhtemelen bazı stok artışlarına neden olmuş olsa da bazı satıcılar 2022’nin ilk çeyreğinde güçlü büyümenin devam ettiğini bildirerek kısa vadeli talebin güçlü kaldığını gösteriyor.

Berg Insight’ın en son hücresel IoT modülü satıcı pazar payı değerlendirmesinin sonuçları, Quectel, Fibocom, Sunsea AIoT, Thales ve Telit dahil olmak üzere en büyük beş hücresel modül satıcısının gelirler açısından pazarın yüzde 68’ini elinde tuttuğunu gösteriyor. Genel olarak 2021 yılı, tüm büyük satıcıların çift haneli büyüme elde ettiği hücresel IoT modülü endüstrisi için rekor bir yıldı. Çin merkezli satıcılar, kısmen şu anda küresel hücresel modül talebinin yüzde 55’inden fazlasını oluşturan yerel IoT pazarındaki önemli büyüme nedeniyle pazarı aşmaya devam ediyor.

4G LTE, LTE Cat-1, NB-IoT ve LTE-M, düşük ve orta pazar segmentlerinde 2G ve 3G teknolojilerinin yerini aldığı için baskın teknolojidir. LTE Cat-1 modül sevkiyatları, tek antenli LTE Cat-1 bis versiyonunu destekleyen yerli tedarikçilerin yonga setlerinin standart LTE Cat-1 platformlarına kıyasla kabaca yarı fiyatına olduğu Çin’deki güçlü alım nedeniyle yıl içinde üçe yakın arttı. Ülkede LTE Cat-1’in benimsenmesi, yıldan yıla yavaşlayan büyüme kaydeden NB-IoT gönderilerinin pahasına geliyor. Önceki yıla benzer şekilde, NB-IoT modül sevkiyatları büyük ölçüde Çin ile sınırlıydı. Uluslararası olarak, NB-IoT modül gönderileri, temel olarak akıllı gaz sayacı ve akıllı su sayacı dağıtımlarından kaynaklanan taleple tek haneli milyonlarda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>