Techinside Google News
Techinside Google News

Hükümet, 4G’den en az 2,3 milyar avro bekliyor

Bugün yapılan resmi açıklamayla hükümetin 4G'den beklediği lisans bedelleri ortaya çıktı. 20 ayrı frekans için ihaleye çıkılırken en düşük bedelli frekans 6,4 milyon Euro'dan başlıyor.
- Advertisement -

para telefonResmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan karara göre 4G ihalesi sonrası beklenen gelir 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 avro oldu. Bu tutar, ihale sırasında yapılacak açık artırma sonrası daha da yükselebilir.

800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekansları için 20 ayrı bant genişliğinde yapılacak olan ihale ile toplam bant genişliği 390,4 MHz olacak.

Yapılan açıklamaya göre belirlenen asgari değerler üzerinden çıkılacak ihale sonucunda oluşan ihale bedeli, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanacak ihale şartnamesinde belirlenecek usulle ihaleyi kazananlar tarafından peşin veya ilki peşin olmak ve geri kalan taksitler ilk ödemeyi takip eden 6’şar aylık dönemlerde ödenmek üzere 4 eşit taksitte ödenebilecek.

Peşin ödemeden sonraki taksitler belirlenen süreden önce ödense dahi taksit miktarlarında iskonto yapılmayacak.

Taksitlerin vadesinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ödeme yapılmayan miktar ve süre için 6 aylık yüzde 1,31’in iki katı gecikme faizi uygulanacak. Ödemenin vade tarihinden en fazla 30 gün içinde belirtilen faiz oranıyla yapılmaması halinde yetkilendirme BTK tarafından iptal edilecek.

Frekanslar arasında en düşük tutar 6.464.729 avro ile F4 olarak numaralandırılan 2600 MHz olurken, en yüksek asgari tutar ise 372.926.013 avro ile A1 kodlu 800 MHz frekansı oldu. İhaleye katılan firmalar, bu minimum bedeller sonrası oluşacak fiyata ek olarak belirlenen fiyat üzerinden KDV ödemesi de gerçekleştirecek.

20150318-1-1-1

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

10 YORUMLAR

 1. Bu haberler bende mide bulantısı yapıyor. Dünyanın neresinde böyle bir rant kapısı var. Bu paranın her kuruşu abonelerden çıkacak. Başka nerede IMEI kaydı uygulaması ve Türkiye’deki kadar fahiş telefon vergilendirmesi var? Ihaleye bak; sanırsın 4G’nin mucidi Türk Devleti de ihaleyle lisans satıyor…

  • Merhaba,

   Turkiye’den baska biryerde yaşadın mı? ornek Ukrayna da bazı sebeplerde 3G ihalesi yapılmadı şimdi ihale yapacaklar ve lisansları acık artırma ile satacaklar. orada Tahmini gelir 1 milyar dolar. baska ulkelerde de İMEI kaydı var siyah liste beyaz liste uygulaması var.

   Saygılar

    • turkcell’den alintidir;

     Nasıl Kullanırım?
     4G Türkiye’ye geldiğinde yararlanabilmeniz için, 4G kapsama alanında olunması, 4G uyumlu sim kart ve 4G destekleyen cihaz kullanılması gerekmektedir.

     4G uyumlu sim kartlarınızı Turkcell İletişim Merkez’lerinden, kurumsal hat kullanıcısı iseniz kurumsal satış temsilcileri aracılığı ile şimdiden alabilirsiniz

     avea’dan alintidir;

     4G için ihtiyacınız
     4G Uyumlu Cihazlar
     4G teknolojisinden faydalanmak için 4G uyumlu cihazınız olması gerekmektedir.

     4G Sim Kart
     4G Teknolojisinden faydalanmak için 4G destekleyen sim kartlar kullanılmalıdır.

 2. operatorler 4g servisini daha yuksek ucrette kullaniciya sunuyorlar ben ingiltere’de yasiyorum burda 4g servisi 2012 yilindan beri hizmette olmasina ragmen gerek ana operator gerekse sanal operator olarak (bir ana operator disinda) ucretsiz sunan bir operator yok hala ustelik sinirsiz degil hepsi kotali. bu yuzden ekstra servis ucreti odemeden turkiye’de hizmete girecegini sanmiyorum. 3g’de kalmaya devam edecegiz maalesef :((

 3. unutmayın türkiye devleti artık anonim şirketi telefona taksit yasak beyaz eşyaya serbest şunu sat ta bilirsin bunu satamazınsın gibi turkiyede şehir içi her yere 50 km tabela koymuşlar gelene ceza gidene ceza hemde 392 tl
  kentsen dönüşum adı altında peşkeş çekilen topraklar daha niceleri say say bitmez bir gün bu halk bunu hesabını sorar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir